Trócsányi László a német fővárosban tárgyalt többek között Nikolaus Meyer-Landruttal, Angela Merkel kancellár uniós politikai főtanácsadójával és Cornelia Rogall-Grotheval, a belügyminisztérium államtitkárával. Megbeszéléseiről az MTI-nek nyilatkozva kiemelte: a menekültválság kezeléséről szóló európai bizottsági indítványokkal kapcsolatban rámutatott, hogy Magyarország "mindig is megértő politikát folytatott a politikai menekültek irányában", a gazdasági menekültekkel kapcsolatban viszont azt az álláspontot képviseli, hogy az EU nem tudja megoldani a gondjaikat, ezért azokat "helyben" kell kezelni, a kibocsátó országokkal együttműködve.
Továbbá figyelembe kell venni, hogy Magyarország számára a roma integráció "prioritás", és komoly belső feszültséget okozna, ha a mintegy 800 ezres roma közösség nagy erőfeszítéseket igénylő felzárkóztatása mellett nagy számú gazdasági menekültről is gondoskodni kellene - mondta a miniszter.
Trócsányi László elmondta: a magyar és a német álláspont számos ponton találkozik, így közös meggyőződés, hogy fontos a gazdasági motivációjú tömeges vándorlás kiváltó okainak kezelése a kibocsátó országokban, elő kell segíteni a gazdasági menekültek visszatéréséhez szükséges feltételek megteremtését, és a biztonságos származási országokból érkező menedékkérők esetében fel kell gyorsítani a kérelem elbírálására irányuló folyamatot.
Az igazságügyi miniszter és a kancellár Európa-politikai főtanácsadójának megbeszélésén a halálbüntetés körüli vitára is kitértek. Trócsányi László rámutatott, hogy az alaptörvény két rendelkezése is - közvetve - tiltja a halálbüntetést, és Magyarország tiszteletben tartja vonatkozó nemzetközi kötelezettségvállalásait. Ebben az értelemben a halálbüntetés "nem téma", vagyis nem készülnek jogi lépések ezen a téren. A vita inkább a véleményszabadságról szól, központi kérdése az, hogy miről lehet vitatkozni az EU-ban és vannak-e "tabutémák" - mondta az igazságügyi miniszter.
Trócsányi László több más aktuális ügyről is tárgyalt partnereivel, és részt vett a Német Külpolitikai Társaság (DGAP) pódiumbeszélgetésén, amelynek témája a magyarországi igazságszolgáltatás és jogállamiság helyzete volt. A zártkörű beszélgetést az úgynevezett Chatham House szabályok alapján rendezték meg, amelyek a minél nyíltabb vita érdekében előírják, hogy nem lehet nyilvánosságra hozni, ki milyen véleményt fogalmazott meg.
Trócsányi László elmondta, hogy a nagyjából 50 fős közönség - köztük kutatók, diplomaták, újságírók és civil szervezetek képviselői - előtt zajlott háromórás, "élénk" vita végkicsengése az volt, hogy Magyarországon "az intézmények a helyükön vannak és működnek".
A vita másik résztvevője, Herbert Küpper, a regensburgi székhelyű kelet-európai jogtudományi kutatóintézet (Institut für Ostrecht) magyar joggal foglalkozó szakértője az MTI-nek azt mondta: a vita "nagyon hasznos volt, mert az érzelmek helyett a tényekről volt szó, és megéreztük, milyen fontos az európai hagyományokból következő kölcsönös megértés". Hozzátette, hogy a vita azért is hasznos volt, mert "végre nem egymásról beszéltünk, hanem egymással".
Trócsányi az InfoRádiónak
Trócsányi László az InfoRádiónak elmondta, hogy az Orbán-kormány szerint Magyarország már csak azért sem tudja befogadni a gazdasági menekülteket, mert gondoskodnia kell 800 ezer cigány felzárkóztatásáról. A tárcavezető kijelentette, hogy az Igazságügyi Minisztérium nem foglalkozik a halálbüntetés visszaállításának jogi előkészítésével.
Magyarországra az elmúlt négy hónapban több menekültügyi kérelmet adtak be, mint egész múlt évben - emelte ki Trócsányi László az InfoRádiónak. Hozzátette: egyrészt Koszovóból, másrészt azonban nagyon sokan érkeztek Szíriából és Pakisztánból, stb.
A magyar igazságügyi miniszter elmondta: mi a nemzetközi kötelezettségünket mindenben betartjuk, ha valaki politikailag menekült, akkor megkapja a menekültjogi kérelmet. Ami viszont a gazdasági bevándorlást illeti, a megoldás nem feltétlenül az, hogy szétosztjuk a menekülteket, mert két-három hónap múlva újra fognak jönni, és újra ugyanezekkel a kérdésekkel találja magát szemben Európa - hangsúlyozta Trócsányi László. Hozzátette: sokkal jobb lenne a menekültek visszaszállítása azokba az országokba, ahonnan jönnek.
"Nekünk a balkáni régió a prioritásunk. Nálunk nem a Földközi-tenger a probléma, hanem a balkáni országokból érkező menekültáradat" - véli az igazságügyi miniszter.
A halálbüntetés kérdésével kapcsolatban Trócsányi László közölte: az Igazságügyi Minisztériumban semmilyen szakmai előkészítő munka nem folyik a halálbüntetésről. Hozzátette: az Igazságügyi Minisztérium természetesen a szigorú büntetőpolitika pártján áll. Egyértelműek a magyar jogi szabályozások a halálbüntetést illetően: Magyarország tiszteletben tartja a nemzetközi kötelezettségvállalását. Ezenkívül nem adhatunk ki senkit olyan országnak, ahol halálbüntetés van - ez egyértelmű.
A fő kérdés az - véli az igazságügyi miniszter -, hogy lehet-e vitatkozni Európában vagy nem. Arra a kérdésre helyeztem a hangsúlyt, hogy Európa egy bürokratikus Európa, vagy egy olyan, ahol nincs tabutéma, és lehet bármiről vitatkozni.
Az a kérdés, hogy Európa megengedheti-e magának, hogy vitatkozzon - hangsúlyozta a miniszter. Itt arra hívtam fel a figyelmet, hogy sokkal jobb, ha a kérdésekről vita folyik. Úgy gondolom, hogy minden tárgyalásomon pozitív benyomással tudtam eljönni, mert az volt az érzésem, hogy az álláspontjaimat meghallgatják, sőt, azt kell mondanom, hogy meg is értették - mondta Trócsányi László az InfoRádiónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.