A testület szerint ugyanakkor nem alaptörvény-ellenes, hogy a törvény egyes, a Nemzeti Földalapba tartozó földterületek esetében lehetővé tette haszonbérleti szerződések felmondását, illetve megszüntetett előhaszonbérleti jogokat.
Mint ismert a földművelésügyi miniszter javaslata először nem kapott kétharmados támogatottságot, majd később a szaktárca a kétharmados pontok kigyomlálása után feles jogszabályként terjesztette a parlament elé az elképzelést. A képviselők ekkor már – egyszerű többséggel - elfogadták a sok vitát kiváltott tervezetet.
A most megsemmisített törvényjavaslat valóban ellenzéki pártok és civil szervezetek ellenállását váltotta ki. A legtöbb kifogást a javaslat azon kitétele kapta, amely arról rendelkezett volna, hogy a Nemzeti Park Igazgatóságok (NPI) helyett a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) hasznosítsa a védett, tehát nemzeti parki, vagy Natura 2000 besorolás alá eső földterületeket. A beterjesztő Földművelésügyi Minisztérium (FM) a felvetést azzal indokolta, hogy egységes földkezelést akar, mondván: semmi sem indokolja, hogy a különböző típusú állami földterületeket több különálló szervezet kezelje. Az Országgyűlésben azonban az indítvány minősített többséget igénylő kitételei – így például a honvédelmi területek kezeléséről szóló részek - nem kapták meg a szükséges kétharmados többséget. Emiatt a szavazást elnapolták és később feles törvényként nyújtották be újra.
Az AB mostani döntését zöld szervezetek is üdvözölték. „Az Alkotmánybíróság mai döntése új reményt adhat a hazai természetvédelemnek. Az állami tulajdonú védett területek vagyonkezeléséről szóló törvény elbukott, a szakma és az emberek akarata érvényesült a gyors gazdasági nyerészkedéssel szemben. A természetvédők elvárják a kormánytól, hogy tartsa tiszteletben az Alkotmánybírósági döntést és végleg tegyen le a nemzeti park igazgatóságok gyengítésének szándékáról” – áll a WWF, a Magyar Természetvédők Szövetség és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közös, hétfői közleményében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.