BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Menekültügy - Kósa: Magyarország lehetetlen helyzetbe került

Magyarország lehetetlen helyzetbe került az illegális határátlépők és az ide visszatoloncolni tervezett bevándorlók miatt - értékelt Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke mai sajtótájékoztatóján.

A kormánypárti politikus kiemelte, hogy Magyarország fizikailag nem tudja elhelyezni az illegális bevándorlókat, nincs elég sátor és ágy, a katasztrófavédelem tartalékaihoz pedig csak korlátozottan lehet hozzányúlni, mert azokra váratlan katasztrófák esetén is szükség van.

Napi 500-600-an özönlenek át a határon, s ha megkezdődik 15 ezer illegális bevándorló visszatoloncolása, akkor nem elég a hazai kapacitás - magyarázta.
   
Azt mondta: tavaly 8000 embert toloncoltak volna vissza Magyarországra, de csak 1000 érkezett meg, "útközben elpárologtak". Németország ugyanakkor a továbbiakban alkalmazni fogja az őrizetbe vételt, így adja majd át a bevándorlókat a magyar hatóságoknak, ami a számok jelentős növekedéséhez vezet.
   
Az úgynevezett dublini rendeletről szólva azt hangsúlyozta: Magyarország nem mondta fel azt, hanem élt azzal a - más államok által is használt - lehetőséggel, hogy felkészülési időt kért a tolonchatározatok végrehajtására. A kormány az Európa Tanácshoz fordul segítségért, mert el akarja kerülni, hogy bárhol ideiglenes sátortáborokat kelljen felállítani - jegyezte meg.
   
A parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnökeként arról is beszámolt, hogy a testület áttekintette a lépés jogszerűségét és megállapította, hogy a kormány minden hazai és uniós jogszabályt betart. A tagállamok előzetes bejelentés alapján, ideiglenes jelleggel felfüggeszthetnek bizonyos schengeni előírásokat, ahogy például Németország a G7-csúcs miatt tette - fejtette ki Kósa Lajos, aki szerint az Európai Bizottság minden ilyen esetben kellő indoklást kér.
   
A Fidesz alelnöke beszámolt arról is, hogy a parlament jövő héten elfogadhatja azt a jogszabályt, amely nyomán a kormány rendeletben határozhatja meg a biztonságosnak ítélt harmadik országok körét. Ez nemzetállami hatáskör - mutatott rá.
   
A rendelet alapján ha valaki biztonságos kibocsátó országból jön, akkor az általa benyújtott menedékkérelmet azonnal el lehet utasítani, és ha illegálisan vagy biztonságos harmadik országon keresztül érkezik, akkor vissza lehet toloncolni - fejtette ki Kósa Lajos, aki a jogszabály-módosításokhoz az ellenzék támogatását kérte.
   
Kósa Lajost kérdezték az ukrán határhelyzetről is. Kifejtette: a 61 ezer bevándorlóból alig 200-an érkeztek abból az irányból, ugyanakkor akik onnan jönnek, ténylegesen menekültek lesznek, mert Ukrajnában háború van.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.