A régióspecifikus jelentés szorosan kapcsolódik a FAO évente kiadott Az élelmezés-biztonság helyzete a világban elemzéshez (State of Food Insecurity in the World), amit idén május 27-én hoztak nyilvánosságra.
Feleződött az éhezők száma, de sokan nem megfelelően táplálkoznak
Az éhezés eltűnőben lévő jelenség a régióban, ahol – és talán ez a jelentés legfontosabb megállapítása –, teljesült az ENSZ által elfogadott Millenniumi Fejlesztési Cél, vagyis az éhezés szintjét felére csökkentették 2015-re. Alig 6 millió ember számára jelent nehézséget a napi élelem biztosítása, ami az 1990-92-ben mért 9,9 millióhoz képest jelentős eredmény. Mindezeknek köszönhetően Európa és Közép Ázsia térsége egy másik fontos mutató, a Világélelmezési Csúcstalálkozó (World Food Summit) által meghatározott célkitűzés (az éhezők számának 50 %-os csökkentése 2015-re) terén is a legjobban teljesítők között van.
„Térségünk országai eltérő stratégiát követnek az élelmezésbiztonság garantálására,” mondta David Sedik, a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Irodájának vezető szakpolitikai elemzője. „Egy részük a mezőgazdasági-élelmezési önfenntartásra törekszik, mások inkább a liberális kereskedelempolitikát és az export növelését tartják előnyösnek.”
Az alultápláltság elterjedése 2000 óta folyamatosan csökken Lisszabontól Vlagyivosztokig, miután a poszt-szovjet országok is sikeresen kilábaltak az úgynevezett tranzíciós válságból. Tádzsikisztán jelenti az egyetlen kivételt e tekintetben, ahol továbbra is gyakori az alultápláltság, de az elmúlt tíz évben ott is jelentős eredményeket értek el ennek leküzdésében.
Az élelmezés-biztonsági helyzet úgy tűnik, változóban van napjainkban: az éhezés helyett a nem megfelelő táplálkozásból eredő problémák (egészségtelen étrend, túlsúly, táplálkozásból fakadó betegségek) kerülnek előtérbe – erre pedig új válaszok szükségesek. Az élelmezés-biztonsági helyzete: Európa és Közép Ázsia című jelentésben a FAO szakértői a diverzifikált mezőgazdasági élelmiszer-termelésben és az azon alapuló változatos étrendben látják a megoldást. Ez utóbbi esetében a felvilágosítás és tájékoztatás (különösen az iskoláskorú gyermekeké és az őket nevelő édesanyáké) kulcsfontosságú lehet.
A bíztató trendek ellenére a táplálkozással összefüggő problémák, mint a mikrotápanyag hiánybetegségek vagy a túlsúly, mindenhol jelen vannak – ez alól a fejlett országok sem képeznek kivételt. Mindkét probléma különösen jellemző az öt év alatti gyermekek esetében, akiknél a hiánybetegségek vérszegénységet és növekedési zavarokat okozhatnak. Másrészről, a gyerekek körében is egyre gyakoribb túlsúly komoly terhet ró a nemzeti egészségügyi rendszerekre a poszt-szovjet és Balkán országok többségében.
Javuló élelmezésbiztonság a csökkenő szegénység révén
Különféle intézményi reformok és a gazdasági növekedés eredményeképp Európában és Közép Ázsiában az elmúlt 15 évben jelentősen csökkent a szegénység, és a megfelelő élelmiszerhez való hozzájutás is egyre kevesebb embernek jelent kihívást. Mégis, az alacsony szegénységi mutatók még nem garantálják az élelmezés-biztonságot. A térség összes országában (Tádzsikisztán és Grúzia kivételével) 10 % alá faragták le az alultápláltsággal küzdők arányát, a szegénység szintjét azonban nem minden országban sikerült ilyen mértékben redukálni.
Javuló élelmezésbiztonság a mezőgazdasági termelés és a szegénység csökkentését célzó törekvések hatására – a táplálkozási aspektus több figyelmet érdemelne. Az országok többségében az élelmezésbiztonság és a szegénység felszámolása évek óta kiemelt prioritás, ezt az egyik, de gyakran mind a két területen indított nemzeti programok is igazolják.
Az élelmezés-biztonság helyzete a világban 2015
A 2015-ös globális jelentés szerint jelenleg 795 millió olyan ember él a Földön, aki nem jut megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszerhez – az 1990-92-es bázisévben ez a szám még majdnem elérte az egymilliárdot. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy minden kilencedik ember éhezik.
A fejlődő régiókban az alultápláltak aránya, vagyis akik nem jutnak elegendő élelemhez egy aktív és egészséges élethez, a lakosságon belül 12,9 %-ra csökkent tíz év alatt a referenciaévben mért 23,3 %-ról.
"A Millenniumi Fejlesztési Célok teljesítése bizonyítja, hogy az éhezés felszámolása lehetséges. Mi legyünk a Zéró Éhezés generációja!" - kommentálta az eredményeket José Graziano Da Silva, a FAO főtitkára. „Ebben a szellemben kell meghozni szakpolitikai döntéseinket és kialakítani a jövő fenntarthatósági fejlesztési célkitűzéseit még az idei év folyamán.”
Az elemzés szerint 2015-re a globális gazdasági helyzet miatt nem sikerült felszámolni a világszintű éhezést, amit még nehezítette a szélsőséges éghajlatváltozás, természeti katasztrófák, és – egyes országokban – a politikai stabilitás hiánya.
Mindeközben a világ lakossága 1,9 milliárddal nőtt 1990 óta – így az éhezők számának csökkenése még szembeötlőbb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.