BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ligeti Miklós: A politika olcsóságának látszata kedvez a korrupciónak

Az Európa Tanács korrupcióellenes országainak csoportja, a Greco kétévente méri a tagállamok korrupcióellenes tevékenységét. Tegnapi közleményében a magyarországi korrupcióellenes intézkedések megerősítését és a pártfinanszírozás jobb átláthatóságát szorgalmazza. Ligeti Miklóst, a Transparency International Magyarországi jogi igazgatóját kérdezte a Mediaworks központi szerkesztősége ennek esélyéről.

– Min kellene változtatniuk a pártoknak ahhoz, hogy elkerüljék a korrupció gyanúját is?

– Úgy kellene bánniuk a pénzzel, ahogyan azt az állam egy gondos állampolgártól elvárja. Ha egy állampolgár vagy egy vállalkozó olyan elnagyolt adóbevallást készítene a jövedelméről, a bevételeiről és a kiadásairól, mint a pártok, akkor azt az állampolgárt megbüntetnék.

– Ezzel szemben a pártok hogyan járnak el?

– Nagyon elnagyolt beszámolókat tesznek közzé, amelyekből nem derül ki, honnan van a pénzük és ténylegesen mennyit költöttek. Az Állami Számvevőszék pedig csak azt vizsgálja, hogy határidőre beérkezett-e, amit a párt magáról közölni akar.

– Hogyan lehetséges ez?

– Ez kollektív mulasztás. Egyetlen parlament vagy kormány, függetlenül annak politikai összetételétől, sem volt hajlandó megfelelő szabályozást kialakítani. Még kötelező formanyomtatvány sincs, ami megszabná, hogy mit és hogyan kell a pártoknak bevallaniuk.

– A Greco azt is kifogásolja, hogy kevés a szankció.

– A szankciók szigorítása igencsak jól kommunikálható és népszerű intézkedés, de ha senki sem ellenőrzi, nincs túl nagy jelentősége. Kíméletlenül végrehajtott módszeres, szisztematikus ellenőrzésre lenne szükség először. Technikailag pedig utófinanszírozásra, ahol azt is ellenőrzik, hogy a piaci árakon vagy azon felül történik-e a számlázás.

– A Greco felszólította a magyar kormányt, hogy a pártfinanszírozás átláthatósága érdekében hozott intézkedéseiről legkésőbb 2016. július 31-ig adjon tájékoztatást. Mi történik, ha nem teszi meg?

– Semmi. Nincs szankció.

– Elég reménytelennek tűnik így a helyzet.

– Bíznunk kell abban, hogy lesz még olyan kormányzás Magyarországon, amely a közjót tartja szem előtt és nem a csoportérdekeket meg a magángazdagodást.

– Hofi Géza is megjegyezte, hogy ha „elhessegetjük a legyeket, sokkal éhesebbek jönnek…”

– Számos országban sikerült jó korrupcióellenes szabályokat kialakítani, de nincs ország korrupció nélkül. A korrupció mértékében van különbség. Nálunk az a fő probléma, hogy képmutató a politika. Nem merik bevallani, hogy a politika drága dolog. Az olcsóság látszata pedig a korrupciónak kedvez.

– Hol működik jól a párt- és kampányfinanszírozás?

– Még az Európai Unió régi tagállamaiban sem mondhatjuk, hogy mindig tiszta lenne a párt- és kampányfinanszírozás. Az Egyesült Államokban és Kanadában vannak jó megoldások a politikusi vagyonosodás nyomon követésére. A párt- és kampánytámogatások átláthatóságára az Egyesült Királyság lehet példa. Egyébként azok a megoldások, amelyeket a Transparency International magyarországi tagozata a politikafinanszírozás átalakítása érdekében javasol, a maguk összességében egyetlen országban sem működnek. Ha Magyarország ezeket megvalósítaná, egyből a világ vezető államává válna a pártok tisztaságát tekintve.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.