Jeruzsálem Szavazatok százezreit, millióit hozhatja a kutyabarátoktól, ha egy politikus saját négylábújával pózol, de néha fájhat is a fejük miattuk. Az ember legjobb barátja ugyanis a nagypolitikában is súlyos galibát tud okozni, amin akár diplomáciai bonyodalmakhoz vezethet.
A héten Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek szerzett kellemetlen perceket kedvence. A Kaiya névre hallgató blökit a kormányfő elvitte egy Hanuka-gyertyagyújtásra, ahol a kutya nem a legjobb formáját hozta. Rögtön két résztvevőnek is nekitámadt, s nem is akárkiknek. Először a külügyminiszter-helyettes férjét harapta meg, majd gazdája egyik párttársának, a Likud képviselőnőjének esett neki.
Bár a harapások nem voltak súlyosak, Netanjahu nem csak emiatt lett nevetség tárgya. Az ebet ugyanis a politikus fia vitte haza egy menhelyről, s a miniszterelnök még büszkélkedett is az interneten ezzel a tettel. A Twitteren azt írta, aki teheti menhelyi jószágot fogadjon örökbe, és ígéri „senki nem fogja megbánni”. Most viszont éppen ő bánkódhat a kutyus miatt. Öröm az ürömben, hogy Kaiya nem „támadta meg” az Egyesült Államokat. Az amerikai diplomácia első embere, John Kerry külügyminiszter szintén a helyszínen volt, ám őt a négylábú csak körbeszaglászta.
Nemzetközi bonyodalmat már az orosz elnök kutyája, Koni is okozott. A jószág egyébként barátságos, de Vlagyimir Putyin gonosz játékhoz használta fel. 2007-ben Angela Merkel német kancellár látogatott Szocsiba, ahol Putyin a fotózáskor beengedte a kutyát. A német vezető azonban egy 1995-ös, őt ért kutyatámadás óta retteg az ebektől. Így a képeken jól látható volt, hogy az önelégült Putyin kaján vigyorral figyeli rémült arcú partnerét. Az eset óta Németország mindig az elsők között írja elő az oroszoknak, hogy a protokoll szerint egy kutya sem jöhet a látogatások alatt a kancellár közelébe.
Az egyik legnagyobb bűn azonban egy brit keverék lelkén szárad, aki kis túlzással „felségsértést” követett el. Buster az egykori brit munkáspárti vezér, Roy Hattersley kedvence volt, s egy nap különleges vádak miatt kellett felelnie kutyának és gazdinak egyaránt. Buster 1996-ban megölt egy libát. Ez még nem lenne meglepő egy kutyánál, csakhogy a bűntett nem máshol, mint a Royal Parkban történt – ami pedig a királyi család tulajdona volt. Hattersley hiába mentegette a jószágot. Az eb pofája körül a vizsgálatot folytatók vérnyomokat találtak. Így tehát Buster lehetett, aki a királynő libájának szegte a nyakát. Így a politikust 25 fontra (bő 13 ezer forint) büntették, mert póráz nélkül sétáltatta az állatot, s ennek az összegnek a dupláját pedig az okozott kár miatt kellett leróni.
Lecsapott a sas az elnökjelöltre
Kellemetlen helyzeteket nem csak a négylábúak tudnak okozni, hanem tollas jószágok is. Éppen a héten került napvilágra az a videofelvétel, amelyen Donald Trump egy sassal hadakozott. A republikánusok egyik elnökjelöltjével a Time magazin készített interjút, s a címlapi képhez a botrányos kijelentéseiről elhíresült politikusnak egy fehérfejű rétisassal kellett pózolnia. Ez nem volt ellenére Trumpnak, hiszen az az Egyesült Államok nemzeti madara, de nevetséges helyzetbe került. Amikor ugyanis a sas felé nyúlt, a madár az egyik ujja után kapott, mire Trump eltorzult arccal, ijedten rántotta el a kezét.
Polgármester ölt mormotát
A politikus barátkozása egy állattal végzetes is lehet, de persze az utóbbi számára. Az állatvédők felháborodását váltotta ki, amikor Bill de Blasio, New York főpolgármestere fejre ejtette Chuckot, a mormotát. A városvezető tavaly februárban látogatott el egy időjóslási ceremóniára, ahol Chuck jósolta volna meg, vége van-e már a télnek. Csakhogy az izgága állatka nem akart megmaradni a politikus kezében, így kiszabadította magát, és jó másfél méter magasról fejjel a földre esett. A mormotát gondozója azonnal felkapta, miközben de Blasio kínosan mosolygott. Csakhogy szegény Chuck pár hónappal később kimúlt, s mint kiderült: az esés miatt keletkezett belső sérülések okozták a vesztét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.