Tisztességes a brit reformigényekkel kapcsolatos előző napi javaslatcsomag, és azt az Európai Parlamentnek is támogatnia kellene - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az EP strasbourgi plenáris ülésén.
"Mindig is azt mondtam, szeretném, hogy Nagy-Britannia korrekt megállapodás alapján az Európai Unió tagja maradjon. A rendezési javaslat tisztességes Nagy-Britannia és tisztességes a másik huszonhét tagállam számára is" - mondta Juncker az EP előtt beszélve.
A bizottsági elnök hozzátette, az Európai Parlamentnek támogatásáról kellene biztosítania a londoni kormánnyal folytatott tárgyalássorozat nyomán eddig összeállt javaslatcsomagot.
Az ülésen az EU soros elnökségét betöltő Hollandia külügyminisztere is felszólalt. Bert Koenders kijelentette, hogy a Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke által kedden ismertetett javaslatokat valószínűleg el fogják fogadni az unió vezetői.
Korlátozhatják az EU tagállamai a más uniós országokból érkező munkavállalók hozzáférését a szociális ellátások teljes köréhez - ez szerepel abban a javaslattervezetben, amelyet Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke tett közzé. Az uniós állam- és kormányfők két hét múlva esedékes tanácskozásán megvitatandó tervezet az Egyesült Királyság és az Európai Unió közti megállapodásról szól, gyakorlatilag azokra az elvárásokra reagál, amelyeket David Cameron brit kormányfő tavaly novemberben ismertetett országa EU-ban maradásának feltételeként.
Az egyik leginkább vitatott pont azt volt, hogy az Egyesült Királyságba érkező bevándorlók, beleértve az uniós országokból érkezőket, négy évig nem férhetnének hozzá a szigetországban járó szociális ellátásokhoz. E diszkriminatívnak minősített lépést védené ki a Tusk által ismertetett javaslatban az a megoldás, hogy minden tagállamnak jogában állna bevezetni ezt a korlátozást, több feltétellel. Egyrészt a fogadó országnak el kell fogadtatnia a brüsszeli bizottsággal és a kormányfői tanáccsal, hogy a jóléti és közszolgálati rendszere nem bírja a terheket, másrészt a zéró ellátás csak a kezdeti időszakra vonatkozik, idő múltával a bevándorló munkavállaló egyre több ellátáshoz férne hozzá egy legfeljebb négyéves perióduson belül. A korlátozás csak azokra vonatkozna. akik a javaslat elfogadása után jelennek meg munkavállalóként egy másik uniós országban.
A korlátozás ellen eddig a visegrádi négyek tiltakoztak leginkább - Cameron januárban már járt Magyarországon, most pénteken pedig Lengyelországban tárgyal minderről, majd február 12-én Angela Merkel lel találkozik.
Kompromisszumos javaslat született egy másik kényes brit elvárásról is, nevezetesen hogy a nem euróországok is kifejezhessék véleményüket és megfelelő garanciákat kapjanak az eurózónán belül született, őket is érintő döntések ügyében. Ez azonban nem jelent vétójogot - amitől a franciák tartottak -, és nem akadályozhatja meg az eurózóna működéséhez szükséges jogszabályok alkalmazását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.