A Financial Times példának állította Lengyelország számára a magyar kormány és a bankok között létrejött megegyezést, míg a Handelsblatt című német gazdasági napilap azt fejtegette, hogy Kelet-Európa mennyire tart a Brexittől.
A FT internetes kiadásában azt írta: Lengyelország tanulhat a magyar kormány és a bankok között létrejött megegyezésből. A lap szerint "szemet gyönyörködtető", hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) részesedést vesz az Erste Bank magyarországi képviseletében, s a megállapodás közben emeli a magyar tulajdon arányát a hazai bankszektorban. Véleményük szerint az EBRD részesedés-vásárlása azt jelzi, hogy lezárult a magyar bankrendszer feletti ellenőrzés visszaszerzésének időszaka, célja pedig, hogy megszilárdítsa a kormány és a bankok közötti "békemegállapodást".
A cikk szerint a magyar kormány a bankadóval és a mesterséges árfolyamon történt forintosítással megsemmisítette a bankszektor profitját. 2014-ben az MKB Bankot és a Budapest Bankot megvette a kormány, aminek következtében az ügyfelek adósságterhe enyhült, azonban a banki hitelezés és a külföldi befektetések leálltak, aláásva a növekedést célzó erőfeszítéseket.
A FT úgy látja, a "magyar lecke" az, hogy azon az áron érték el az ország banki eszközeinek többsége feletti ellenőrzést, hogy vesztettek a növekedésből és a befektetői hírnévből. Mindkettő visszaszerzése sok időbe telik majd - írták.
A Handelsblatt a brit EU-népszavazás kapcsán közölt cikkében azt fejtegette, hogy Kelet-Európa mennyire tart a Brexittől.
Orbán Viktor "mindig tele van meglepetésekkel". A "jobboldali-populista" kormányfő a Daily Mail című brit napilapban egészoldalas hirdetésben kampányolt amellett, hogy Nagy-Britannia az EU-ban maradjon - írták.
A lap szerint Orbán "rendkívüli lépésének jó oka van". Magyarország, ahogy a többi kelet-európai ország is, nagyon fél a Brexittől. Az UniCredit közgazdászainak becslései szerint Kelet-Európát, különösen Lengyelországot, Csehországot és Magyarországot átlagon felüli mértékben érintené Nagy-Britannia kilépése az európai közösségből. A Handelsblatt emlékeztetett arra, hogy 2014-ben Magyarország exportjának 3,2 százaléka a szigetországba irányult. Becslések szerint a negatív növekedési hatás miatt 2017 végére Magyarországon és Csehországban a gazdasági növekedés rátája kevesebb mint egy százalékot tenne ki.
A Handelsblatt hozzátette, a britek lehetséges kilépése negatív hatást gyakorolna néhány kelet-európai ország munkaerőpiacára is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.