BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Ab pénteken hirdet döntést a közigazgatási perrendtartásról szóló törvényről

Az Alkotmánybíróság (Ab) pénteken nyilvánosan hirdeti ki határozatát az államfő által megtámadott, a közigazgatási perrendtartásról szóló törvényről - közölte az Ab szerdán a honlapján.

Az Ab az Országgyűlés által 2016. december 6-án elfogadott törvény előzetes alkotmányossági vizsgálata tárgyában hirdeti ki határozatát. A törvénnyel kapcsolatban Áder János köztársasági elnök fordult a testülethez tavaly decemberben - idézték fel.
   
Mint írták, a köztársasági elnök álláspontja szerint a - még ki nem hirdetett - törvény egyes rendelkezései az alaptörvénybe ütköznek, mert az új bíróság létrehozása során az Országgyűlés az alaptörvény által sarkalatosnak minősített többségi igényű törvényt egyszerű többséggel fogadott el, illetve módosított.
   
A Köztársasági Elnöki Hivatal honlapján december 16-án közzétett levélben Áder János a többi között arról írt, hogy a jogszabály alapján létrejön egy új bíróság, a közigazgatási felsőbíróság, ám - hívta fel a figyelmet - egyszerű többségű törvénnyel nem lehet új bíróságot létrehozni alkotmányosan. Márpedig a törvényt 115 igen, 36 nem szavazattal és 21 tartózkodás mellett, egyszerű többséggel hagyta jóvá az Országgyűlés.
   
A ki nem hirdetett törvény szerint közigazgatási felsőbíróságként a Fővárosi Törvényszék járna el. A bíróság elsőfokú hatáskörében olyan jogvitákat bírálna el, amelyek vagy alkotmányos szerepük, vagy az eljáró közigazgatási szerv hatásköre miatt kiemelt jelentőségűek. Példaként a törvény indoklása a kormány irányítása alá nem tartozó államigazgatási szervek közigazgatási tevékenységével kapcsolatos pereit, továbbá a köztestületi pereket és a gyülekezési joggal kapcsolatos cselekményeket említi.
   
Trócsányi László igazságügyi miniszter a törvényjavaslat indoklásában azzal magyarázta az új perrendtartási kódex megalkotását, hogy a közigazgatási perek polgári perrendtartásbeli szabályozása a közigazgatási eszköztár bővülése miatt már nem képes azt a teljes körű bírói jogvédelmet biztosítani, amelyet a jogállamiság és a hatalommegosztás alkotmányos elvei, továbbá az európai jog megkövetel.
   
A törvény 2018. január 1-jén lépne hatályba.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.