Egyelőre megállíthatatlannak tűnik az aprófalvak elnéptelenedése, miután a munkalehetőségek hiánya és az alacsony jövedelemszerzési lehetőség jellemzi ezeket a településeket. Tíz év alatt, 2005 és 2015 között az aprófalvak, vagyis az 500 főnél kisebb népességű települések több mint 11 százalékát veszítették el, miközben az országos átlag alig haladta meg a 2 százalékot. A demográfiai és társadalmi problémák halmozott jelenléte a gazdasági teljesítményt is jelentősen befolyásolja – állapította meg a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése.
Magyarországon az aprófalvak jelentős súlyt képviselnek a települések között, hiszen több mint harmaduk aprófalu. Ugyanakkor az ország népességének csak töredéke, mindössze 3 százaléka él ezekben a falvakban. E települések elsősorban a Nyugat- és Dél-Dunántúl, kisebb mértékben a Felső-Tisza-vidék és az Északi-középhegység domb- és hegyvidéki térségeiben koncentrálódnak.
Az aprófalvak problémáinak két legjelentősebb összetevője a népesség fogyása és az öregedés, a népességfogyás háromszor akkora, mint a községekben. Az 500 főnél kisebb lélekszámú településeken megközelítőleg 287 ezren élnek, és az aprófalvak mindössze 14 százalékának növekvő a népessége. Ezek leginkább a nyugati határ mentén fekvő, turisztikai vonzerővel bíró, illetve az északkeleti országrész viszonylag nagyszámú roma népességű falvai. Sok aprófalvas térség kedvező természeti adottságokkal rendelkezik, ez hozzájárul a turizmus fejlődéséhez: a falusi turizmusban 2005 és 2015 között 12 százalékkal emelkedett a szálláshelyek száma.
A fogyást azonban még a turizmus fellendülése sem tudja megállítani. Tíz év alatt az aprófalvak lélekszáma a természetes fogyás következtében 23 ezer fővel csökkent. Ebben a településkörben az időszak folyamán ezer lakosra 7,6 fő természetes fogyás jutott. Az élve születéseket meghaladó halálozási szám döntően a népesség átlagosnál magasabb korösszetételével, a szülőképes korú nőknek a hiányával magyarázható. A belföldi vándorlásból adódó, több mint 20 ezer fős veszteség valamelyest kisebb volt, mint a természetes fogyásból eredő csökkenés: 2005 és 2015 között az aprófalvakban ezer lakosra 6,8 fős vándorlási veszteség jutott, több mint háromszor akkora, mint a nagyobb lélekszámú falvakban általában.
Az aprófalvak súlyos demográfiai helyzetéhez a gazdasági potenciál hiánya, az ország más falvaitól elmaradó vállalkozási aktivitás és kisebb jövedelemtermelő képesség társul. A legkisebb népességű településkörben ezer főre 39 működő vállalkozás jut, hárommal kevesebb, mint a többi községben. A jövedelmi helyzetük is nagyon kedvezőtlen az aprófalvakban élőknek: 1 millió 554 ezer forint szja-alapot képző jövedelmük van, ami negyedmillióval marad el a nagyobb népességű falvakétól.
Az ország gazdaságilag fejletlenebb területein elhelyezkedő kistelepüléseken nehezebb a megélhetés, ezekben a térségekben a környező nagyobb községekben és városokban sem könnyű munkát találni. Az elhelyezkedést a vállalkozások hiánya mellett a lakosság alacsonyabb iskolázottsági színvonala is nehezíti: az országos átlagnál sokkal kevesebbeknek van legalább érettségijük. A munkanélküliség és ezzel összefüggésben a szociális segélyezettek száma is nagyobb az aprófalvakban, mint a többi településen.
A demográfiai és gazdasági problémák az életkörülményekben meglévő elmaradottságot is konzerválják. A közszolgáltatásokhoz való hozzájutás az átlagosnál nehezebb, a megfelelő infrastruktúra biztosításának gátat szab, hogy a kis lakosságszám miatt magas a fejlesztés költsége és az alacsony kihasználtság miatt a működtetésé is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.