A világ legnagyobb kutyakiállítását, a Crufts Dog Show-t Birminghamben rendezik meg minden évben. Idén a múlt héten került rá sor és a skót juhászok között egy magyar kutya, a Prince of Sunlight kennelből származó Zara lett a győztes. A Crufts Dog Show-ra már bekerülni sem könnyű, hiszen ez nem egy nyitott verseny.
Kvalifikációs fordulókon kell ahhoz jól szerepelni, hogy egy kutya a birminghami versenyre bekerülhessen. Ez Zara esetében nem volt kérdéses. A kutya most hároméves, de már korábban is sikerrel vette a neves, több mint 100 éves világverseny akadályait. Két éve a kölykök között is nyert.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Liz Taylor tette világhírűvé a családbarát kutyafajtát - Kép: Shutterstock[/caption]
„Zara 282 kutya között nyert, de nemcsak ezért értékes ez a győzelem, hanem azért is, mert abban az országban sikerült a legszebbnek lenni, ahol őshonos ez a fajta. A legnevesebb angol bírák értékeltek. Egy 126 éves múltú versenyen külföldi tenyésztésű kutyával nyerni hatalmas elismerés és nagy ritkaság – mondta a kutya tenyésztője, Szalczinger József. – Itt mindenre figyelnek, az előírt sztenderdeken kívül a kutya szőre és a tekintete is fontos. A lábatlani kutyák különösen mosolygós arckifejezése minden versenyen nagyon komoly elismerést vív ki.”
Szalczinger József persze már profi, eleve állattenyésztő mérnökként végzett a Kaposvári Egyetemen: még a szakdolgozatát is a skót juhászokról írta, ma pedig már a hazai Angol és Ausztrál Pásztorkutya Klub tenyésztésvezetője is. Saját kennelt az egyetem elvégzése után nem sokkal alapított: az első Prince of Sunlight-alom 1992-ben született, azóta pedig már
a hatodik generáció növekszik náluk.
Családbarát
Nevét a skót felföldön tenyésztett fekete lábú és fejű juhról, a „colley”-ről kapta. Már Kr. e. 50 körül is találtak a mai collie-hoz kissé hasonló kutyákat. A juhászok kutyája és legfontosabb segítője volt. Arrafelé a nyájat nem fenyegették ragadozók, ezért az elsődleges szempont a mozgékonyság, gyorsaság és a tanulékonyság volt. A collie ilyen, figyelmes és bátor őrző kutya, nagyon kötődik a gazdájához, és tűzön–vízen át védi a családját. Nagyon könnyű irányítani, vidám, barátságos. Mivel juhászkutya, igényli az állandó, szoros kontaktust. Magyarországon az 1970-es évek óta tenyésztik.„Tizennégy éves voltam, amikor hosszas könyörgés után megkaptam életem első skót juhászkutyáját – emlékezik vissza Szalczinger József. – A testvéremmel együtt természetesen Lassie története miatt vágytunk rá nagyon. Rögtön elkezdtük versenyekre és kiállításokra vinni, volt, hogy hétvégéket vonatoztunk egy-egy rendezvényre, és azóta menthetetlenek vagyunk. Igaz, a kutyatenyésztés csak hobbi, de nagyon komolyan veszem, igyekszem kiteljesíteni benne a tudásom.
Állattenyésztő mérnökként dolgoztam sokáig, ma már kutyakozmetikusként tevékenykedek, éppen azért, hogy több idő jusson a hobbimra. Nem törekszünk arra, hogy sok kutyánk legyen, minden évben csak egy-két alom születik, gondosan megtervezett párosítás alapján. Egy másik kutyánk, amelyik norvég gazdánál van, szintén nagyon jó helyezést ért el ezen a mostani versenyen.”
A lábatlani kenneléből származó kutyák és utódaik kontinensszerte sikeresek. Európai kiállításokról szinte mindenhonnan hoztak már aranyérmeket. Kennelékkel Szalczinger Józseféket a legjobb skótjuhászkutya-tenyésztők között tartják számon Európában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.