Kifejtette: Magyarországnak érdeke, hogy minél több autonóm, nemzetközileg elismert, a magyar tudástőkét elősegítő felsőoktatási intézménye legyen, az viszont nem érdeke, hogy olyan nemzetközi befolyásolási kísérleteknek engedjen teret, amelyekkel törvényesen választott kormányt vagy elnököt akarnak ellehetetleníteni. Soros György szervezetei ilyen "álcivil ügynökszervezetek", és "elszántak vagyunk abban, hogy ezt a tevékenységet minden törvényes eszközzel megakadályozzuk" - mondta a tárcavezető.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] "A külföldi egyetemek ügyében javasolt törvénymódosítás Magyarország, a magyarok érdekeit szolgálja, az új szabályok betarthatóak" - fotó: AFP[/caption]
Többször is hangsúlyozta, hogy míg a Közép-európai Egyetem államilag elismert, magyar jog szerint működő magánegyetem, addig a vele közös fenntartásban létező Central European University (CEU) egy olyan külföldi felsőoktatási intézmény, amely csak Budapesten működik.
Balog Zoltán megismételte: a magyar kabinet kész tárgyalni az Egyesült Államok kormányával, illetve az érintett szövetségi állam vezetésével az ügyben. A törvénymódosítás ugyanis nemzetközi szerződéshez kötné külföldi egyetem magyarországi működését.
Egyúttal víziónak nevezte azt, hogy veszélyben lenne a tanszabadság Magyarországon.
A kivételes eljárásban tárgyalt javaslatról még kedden szavaz az Országgyűlés.
Erősödő hangok a CEU mellett
A CEU hétfőn memorandumot juttatott el az országgyűlési képviselőknek a törvénymódosítással kapcsolatos "komoly jogi és alkotmányossági aggályokról". A dokumentumban azt kérik, a képviselők ne támogassák a törvényjavaslatot.
Ezt megelőzően Michael Ingatieff, az egyetem elnök-rektora a hétvégén Washingtonban ismertette álláspontját az amerikai törvényhozókkal és a médiával. Egyúttal valótlannak nevezte a magyar kormányzati kommunikációban visszatérő elemet, miszerint valamiféle jogosulatlan előnyben lenne része az intézménynek, tekintettel arra, hogy a működés a hatályos magyar törvényeknek megfelel.
A Közép-európai Egyetem támogatására vasárnap többezres tüntetést tartottak Budapesten, számos amerikai és magyar tudós, köztük 14 Nobel-díjas a tervezet visszavonását kérte a magyar kormánytól, de a CEU mellett foglalt állást az ELTE vezetése is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.