Az Eurelectric Villamosenergia-ipari Szövetség múlt szerdán kiadott közleményében az áll , hogy tagvállalatai nem építenek új szénerőművet 2020 után. A vállalást csak Lengyelország és Görögország nem írta alá, ahol Európa többi országával ellentétben még terveznek szénerőműveket 2020 után is. A szervezet 3500 tagvállalata összesen 1100 GW villamosenergia-kapacitással rendelkezik, ami arányaiban megegyezik az Európai Unió összes beépített villamosenergia-kapacitásával.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Kérdésessé vált a Mátrai Erőmű napokban bejelentett eladása - fotó: AFP[/caption]Az Eurelectric Magyarországi Tagozatán keresztül a szervezet tagja több hazai vállalat, így például a Magyar Villamos Művek (MVM) is, amely a Mátrai Erőmű egyik tulajdonosa. De a tagvállalatok között találjuk az erőmű jelenlegi többségi tulajdonosát, az RWE társaságot is. Ezzel szinte egy időben bejelentették, hogy a Mátrai Erőműnek új tulajdonost keresnek, és ugyan konkrét nevek nem hangoztak el, annyi bizonyos, hogy az MVM is az érdeklődők között van. Ugyanakkor a Mátrai Erőmű egy új ligniterőmű megépítését tervezi, amely 2026-ban, vagyis jócskán 2020 után épülne meg - hívta fel a figyelmet a WWF Magyarország közleménye.
Mindez az Eurelectric állásfoglalása fényében azt jelentené, hogy a Mátrai Erőmű jelenlegi két legnagyobb tulajdonosa nem tervez 2020 után szénerőművet építeni, így a tervezett új lignitblokk sem épülhetne meg. Az egyik lehetséges vevőként említett cseh EP Holding sem arról híres, hogy új erőműveket épít, hanem arról, hogy életciklusuk végén járó szénerőműveket vásárol meg és facsar ki.
Persze az erőmű eladásával és az új ligniterőmű építésével több probléma is van. Annak vezetősége ugyanis többször kijelentette már, hogy állami szerepvállalás nélkül nem képesek megfinanszírozni az új ligniterőművet. Ehhez kapcsolódóan először is kérdésként merül fel, hogy amennyiben a jelenlegi többségi tulajdonosnak nem éri meg beruházni az új erőműbe, akkor az miért éri meg az állami tulajdonú MVM-nek - írta a zöld szervezet.
"Összességében a Mátrai Erőmű eladása és a tervezett ligniterőmű egyrészt nincs összhangban az Eurelectric bejelentésével, másrészt erősen megkérdőjelezhető a tervezett erőmű nyereségessége. Ráadásul olyan új, európai uniós szintű környezetvédelmi, elsősorban levegőszennyezést szabályozó előírások várnak jóváhagyásra, amelyek következtében 2021-re a Mátrai Erőműnek jelentősen csökkentenie kell a károsanyag-kibocsátásait, amely csak komoly beruházások árán valósítható meg. Vagyis a jelenlegi erőmű gazdaságossága erősen kérdéses, főleg ha figyelembe vesszük, hogy 2020 után a szén-dioxid árak alakulása is bizonytalan" - mondta Vaszkó Csaba, a WWF Magyarország Éghajlatváltozás és Energia Programjának vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.