Győrffy Balázs, az Agrárkamara, és az Országgyűlés mezőgazdasági bizottság erdészeti albizottságának elnöke a jogszabály-módosítással kapcsolatban kifejtette: Magyarországon a természetvédelmi korlátozással érintett erdők aránya eléri a 40 százalékot. A korábbi erdőtörvény és a természetvédelmi törvény nem teremtette meg a természetvédelmi korlátozások ellentételezését, ami azt eredményezte, hogy a túlzó mértékű természetvédelmi korlátozások szinte megfosztották az erdőtulajdonosokat a fenntartható erdőgazdálkodás folyamatos gyakorlásától.
Ez vidéki munkahelyek ezreit veszélyezteti, másrészt a magánerdők több mint negyedén – legalább 250 ezer hektáron – nem folyik gazdálkodás. Az erdőtörvény módosítása megteremti a lehetőséget a szakirányítás és az erdőkezelés támogatására, ami részbeni megoldást jelent az előbbi problémák kezelésére – hangsúlyozta Győrffy Balázs. A NAK elnöke kiemelte: az erdőtörvény módosításával – az Európában már hosszú ideje bevett gyakorlatnak megfelelően – a törvényben leírt eseteken felüli természetvédelmi korlátozások csak az erdőgazdálkodóval egyeztetve léphetnek életbe, és azokért arányos kompenzáció jár majd.
Zambó Péter, az OEE elnöke a közleményben kifejti: az állami tulajdonban lévő erdők elsődleges funkciója továbbra is a közérdekű szolgáltatások és a társadalmi igények kielégítése marad. Hozzátette: az erdészeti ágazati szabályozás kiemelt célja és eszköze az erdőgazdálkodás fenntarthatóságának biztosítása, ez azonban – különösen a magántulajdonú erdők esetében – a gazdálkodás és a tulajdon megalapozottabb korlátozása mellett, illetve kisebb adminisztrációs terheket eredményezve is megfelelően érvényesíthető. A jogszabály-módosítás pedig ebbe az irányba mutat.
Mocz András, a MEGOSZ elnöke előnyként értékelte, hogy az erdőtörvény mostani módosításának szakmai előkészítését a gazdasági szereplők végezhették, ellentétben a korábbiakkal, amikor az erdészeti hatóság és a természetvédelem dominanciája volt a jellemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.