Az Egyesült Államok előre kilátásba helyezte a büntetőintézkedéseket annak megtorlásaként, hogy Nicolás Maduro venezuelai elnök a nemzetközi nyomás ellenére újabb lépést tett hatalmának koncentrálása felé. Az olajár részben emiatt reggel közel kéthavi csúcsra emelkedett, a Brent hordónként 33 centtel, 52,8 dollárra drágult.
Az amerikai szankcióknak csak a mértékük kérdéses azok után, hogy vasárnap megválasztották Venezuelában az alkotmányozó nemzetgyűlés tagjait. A szavazást bojkottálta az ellenzék, a választói részvételről élesen eltérnek az adatok. Hivatalos források szerint több mint nyolcmillióan szavaztak, az ellenzék azonban állítja, hogy legfeljebb 2-3 millióan vettek részt a voksoláson, és ezt a nap folyamán üres szavazóhelyiségekről készített fényképekkel bizonyították. Független szakértők 3,6 millióra becsülték a szavazók számát.
Peru, Argentína, Kanada, Spanyolország, Costa Rica, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Kolumbia, Panama és Mexikó előre közölte, hogy nem ismeri el a választás eredményét.
Maduro pártja 5500 kormánypárti jelöltet indított az 545 fős alkotmányozó gyűlésbe, amelynek az lesz a feladata, hogy újraírja az ország alkotmányát. Ám a cél valójában az, hogy megszabaduljanak az ellenzéki többségű parlamenttől, s olyan széles körű hatalmat biztosítsanak Madurónak, amilyennel még elődje és mentora, Hugo Chávez sem rendelkezett.
Az amerikai kormányzat előre figyelmeztetett, hogy a vasárnapi szavazás lesz a vörös vonal, amelyet Maduro nem léphet át. Washington már a múlt héten szankciókat vezetett be a venezuelai elnök tizenhárom jelenlegi, illetve egykori minisztere ellen. Befagyasztották az Egyesült Államokban lévő bankszámláikat, és megtiltották a számukra, hogy üzleti kapcsolatot tartsanak fenn amerikai állampolgárokkal. A szankcióval sújtottak egyike Tibisay Lucena Ramírez, a Maduro által ellenőrzött Nemzeti Választási Tanács elnöke, aki segített megszervezni a vasárnapi szavazást. Ez már a harmadik alkalom volt a Trump-kormány januári hivatalba lépése óta, amikor büntetőintézkedéseket hoztak venezuelai illetékesek ellen – emlékeztetett a CNN.
Februárban Tareck El Aissami alelnököt büntették hasonlóképpen, májusban pedig a legfelső bíróság nyolc, Maduro által kinevezett tagját.
Washington büntetése nagyon fog fájni Venezuelának. Az ország külföldi devizabevételeinek 95 százaléka nyersolajeladásból származik, és az Egyesült Államok a legnagyobb partnere, amely ráadásul készpénzzel fizet. A májussal végződött egy évben az amerikaiak 10,2 milliárd dollár értékben vásároltak olajat Venezuelából, ennél többet csak Szaúd-Arábiából és Kanadából importáltak.
Mivel az USA önmagát nem akarja büntetni, szakértők szerint a legsúlyosabb szankció, a venezuelai olajszállítások elleni embargó nincs napirenden. Elképzelhető viszont az amerikai nyersolaj és a feldogozott olajtermékek szállításának tilalma – értesült a Reuters. Az Egyesült Államok könnyű nyersolajat szállít Venezuelába, ahol azt összekeverik a helyi nehéz nyersolajjal, és visszaszállítják az amerikai piacra.
A szankció azonban kétélű fegyver – figyelmeztetett a CNN. Egyrészt súlyosbítja a venezuelaiak már így is tragikus helyzetét, hisz az országban hónapok óta hiány van alapvető élelmiszerekből és gyógyszerekből. Másrészt oda vezethet, hogy az Egyesült Államokban emelkedni fog a benzin ára, Venezuela ugyanis sokkal olcsóbban adja az olajat az amerikaiaknak, mint ahogy ahhoz a piacon hozzájuthatnak. Kérdés, hogy Trump ezt megkockáztatja-e.
A venezuelai gazdaság helyzete az amerikai szankciók nélkül is tragikus. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) július végi előrejelzése szerint a GDP az idén 12 százalékkal csökken majd; három hónapja még 7,4 százalékos visszaesésre számítottak. Tavaly az IMF becslése szerint 18 százalékkal zsugorodott a gazdaság. Az ország tovább halad a hiperinfláció felé, a valutaalap áprilisban 2017-re 720, 2018-ra pedig több mint 2 ezer százalékos pénzromlást jelzett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.