„Készen állunk arra, hogy elfogadjuk a szervereken található eredményeket” – mondta Orengo, aki arra kérte a választási bizottságot, hogy tegye hozzáférhetővé az adatokat a jelölteknek és a választási megfigyelőknek is.
Wafula Chebukati, a központi választási bizottság elnöke csütörtökön azt mondta, hogy a választási bizottság várhatóan péntek délig teszi közzé a végleges eredményeket. A szavazatok számlálása még folyamatban van – közölte Ezra Chiloba, a testület egyik illetékese, aki ennek kapcsán a választók türelmét kérte, hozzátéve, hogy Chebukati még a nap folyamán, várhatóan késő délután bejelenti a szavazás eredményét. A központi választási hatóság közlése szerint a voksok nagy részének összesítése alapján Uhuru Kenyatta, a hivatalban levő elnök nagy előnnyel, mintegy másfél millió szavazattal vezet ellenzéki kihívója, Raila Odinga előtt.
Az ellenzék azért ragaszkodik a testület adatbázisának megtekintéséhez, mert Raila Odinga kenyai ellenzéki vezető még szerdán azt állította, hogy hackerek feltörték a választási bizottság rendszerét az éjszaka folyamán, és meghamisították az eredményeket, ezért Uhuru Kenyatta elnök győzelme érvénytelen. Odinga egy sajtótájékoztatón elmondta: a számítógépes kalózok egy meggyilkolt választási biztos azonosítóját használva férhettek hozzá a rendszerhez. A politikus a „demokráciára mért csapásnak” nevezte a történteket, és azt állította, hogy a pártja által mért eredmények teljesen eltérnek attól, amelyet a választási bizottság honlapján közzétettek.
Annak ellenére, hogy Ezra Chiloba az ellenzék vádjaira válaszul kijelentette, hogy sem az elnökválasztás előtt, sem közben, sem utána nem érte semmilyen hackertámadás a választási bizottság rendszerét, Wafula Chebukati csütörtökön azt mondta, hogy volt kibertámadási kísérlet, de nem járt sikerrel.
A választók alapvetően nyugodtan várják a keddi választások eredményeit, bár szerdán voltak erőszakos összecsapások a Kenyatta győzelmét vitató tüntetők és a rendőrök között az ellenzék fellegvárának számító Kisumuban. Nairobiban is dühödt tüntetők vonultak az utcákra, egy csoportjuk bozótvágó késekkel támadt a rendőrökre, akik később éles lőszert is bevetettek, legalább két tüntető halálát okozva.
Ralia Odinga a 2007-es választások után is azt állította, hogy csalás történt a zavaros körülmények között lebonyolított voksoláson, és az ezt követő erőszakos összecsapásokban közel 1200 ember halt meg. Odinga négy éve, 2013-ban is alulmaradt az elnökválasztáson, de akkor lecsillapította az összecsapásokkal fenyegető hangulatot, miután a szavazógépekkel kapcsolatos kifogásaival az illetékes bírósághoz fordult.
Az idei választásokon a több ezer helyi megfigyelőn túl mintegy 400 nemzetközi megfigyelő vett részt az Európai Uniótól, az Afrikai Uniótól, a Nemzetközösségtől és a Carter Központtól, ez utóbbi misszióját John Kerry volt amerikai külügyminiszter vezeti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.