BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sosem kaptak annyi pénzt a teniszezők, mint New Yorkban

Az idei volt a negyedik olyan év a profi tenisz világában, amikor a spanyol és a svájci világklasszison kívül másnak nem termett babér a Grand Slam-tornákon.

Hét végi győzelmével Rafael Nadal a fináléban Kevin Andersont könnyedén, három szettben verve nemcsak a Grand Slamjei számát gyarapította, hanem a bankszámláját is jelentős összeggel tolta meg: harmadik US Open-elsősége ugyanis 3,7 millió dolláros (mostani árfolyamon közel 940 millió forintos) pénzdíjat ért az idén. Ezzel a spanyol salakkirály a 2017-es kereseti listán megelőzte a negyeddöntőben búcsúzó svájci Roger Federert, aki ezért 470 ezer dollárt kapott – Nadal idén eddig 11,3 millió dollárt teniszezett össze, míg Federer 9,4 milliónál jár.

Rafael Nadal
Forrás: AFP

A két élő teniszlegenda idén a kasszánál is nagyon veri a mezőnyt: kettejüket Alexander Zverev követi, aki negyedik kiemeltként a US Openen már a második körben búcsúzott, és idén eddig 3,6 millió dollárt keresett. Ebben az évben senki nem ért fel hozzájuk, mind a négy Grand Slamet behúzták: Federer győzött Ausztráliában és Wimbledonban, míg Nadal a US Open mellett idén is – immáron tizedszer – megnyerte a Roland Garrost. Ez volt 2006, 2007 és 2010 után a negyedik olyan év, amikor rajtuk kívül senki más nem nyert Grand Slamet.

Az idei US Open volt minden idők legnagyobb összdíjazású tenisztornája: a tavalyinál 10 százalékkal többet, összesen 50,4 millió dollárt osztottak szét a játékosok között. Egyéniben már a döntőbe jutás is 1,8 millió dollárt ért, míg a végső győztes 3,7 millióval lett gazdagabb; párosban a győztesek 675 ezer dollárt, vegyes párosban pedig 150 ezer dollárt vihettek haza. Az 1970-es években az egyéni győztesek még csak 25 ezer dollárt kerestek – ez az infláció miatt közel 130 ezer dollárnak felel meg napjainkban, ugyanakkor most már majdnem 4 millió dollár jár a győztesnek, így a mai bajnokok közel 30-szorosát keresik a 40 évvel ezelőtti pénzdíjaknak.

Nadal pályafutása során néhány ezer dollár híján már 90 milliónál jár, ami a kereseti örökranglista harmadik helyére elég – a spanyol klasszis előtt Federer (108 millió dollár) és a szerb Novak Djokovic (110 millió dollár) áll. Ezek az összegek szigorúan csak a teniszpályán elért eredményeket tükrözik: Federer például a Forbes tavaly év végi összegzése szerint minden idők 15. legtöbbet kereső sportolója, aki eddig 600 millió dollárt szedett össze – a lista élén Michael Jordan áll, 1,7 milliárd dollárral. A közelmúlt teniszezői között természetesen a pályán is ez a három játékos emelkedett ki: ha csak a Grand Slameket nézzük, Federer vezeti az örökranglistát 19 elsőséggel, Nadal 16-nál, míg Djokovic 12-nél jár. A spanyol klasszis a hétvégi finálét követően arról beszélt, nem gondolkodik azon, hogy utoléri a csúcstartó Federert. „Ez a rivalizálás fontos a sportágunk számára, valamint az én megítélésem szempontjából, de én ritkán gondolok rá” – fogalmazott Nadal, hozzátéve, hogy örül ennek a versengésnek. „Rogernek csodálatos szezonja van, és számomra is jól alakulnak a dolgok. Majd meglátjuk, hogy mi történik velünk” – mondta a US Open győztese.

A világranglista élén Nadal megerősítette vezető pozícióját (9465 pont), míg Federer (7505) feljött a második helyre, megelőzve Andy Murray-t (6790), aki Wimbledon óta sérüléssel bajlódik.

Davis-Kupa: Oroszországon át vezet az út a világcsoportba

Köves Gábor szövetségi kapitány kihirdette a magyar válogatott keretét az Oroszország elleni párharcra, melynek tétje a tenisz Davis-Kupa világcsoportjába jutás. A csapatba Fucsovics Márton (117.), Balázs Attila (167.), a junior Grand Slam-bajnok Piros Zsombor (908.) és Borsos Gábor (900.) került be, míg az oroszoknál Karen Kacsanov (29.), Andrej Rubljov (53.), Danyiil Medvegyev (54.) és Konsztantyin Kravcsuk (154.) alkotja az együttest. A péntektől vasárnapig tartó salakpályás összecsapás győztese feljut a világcsoportba, amelyben hazánk legutóbb 1996-ban szerepelt. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.