Az egyenlőtlenség a leggazdagabbakat is sújtja – állapította meg a Capgemini jelentésén alapuló összefoglalójában a Bloomberg. Míg az 1–5 millió dollár közötti vagyonnal rendelkezők száma tavaly 7,4 százalékkal nőtt, a 30 millió dollár fölötti befektetési állományt birtoklók, az ultragazdagok csoportja 8,3 százalékkal bővült 2015-höz képest.
A legnagyobb ugrás Észak-Amerikában és Európában volt megfigyelhető, előbbiben 7,8, utóbbiban 7,7 százalékkal gyarapodott a milliomosok tábora, ami a 2015-ös dinamikához képest 2, illetve 5 százalékpontos gyorsulás. Mérsékelt lassulás volt ugyanakkor megfigyelhető az ázsiai–csendes-óceáni térségben (Japán kivételével), ahol egyébként a legtöbb milliomos él, itt 7,4 százalékra esett a növekedés az egy évvel korábbi 9 százalékról. Kimagasló ütemben, 19,7 százalékkal bővült az orosz milliomosok száma, különösen azt figyelembe véve, hogy egy évvel korábban 1,8 százalékos csökkenés volt megfigyelhető, ám a jelentés készítői ehhez az adathoz hozzátették, hogy itt kis populációról (182 ezer főről) lehet beszélni. Kiugró fordulatot hozott a tavalyi esztendő Brazíliában is, ahol a 2015-ös 7,8 százalékos csökkenés után tavaly 10,7 százalékkal nőtt a dollármilliomosok száma.
A vagyongyarapodásban számottevő szerepe volt a tőzsdék jó teljesítményének, bár a gazdagok eszközállományának negyede (24,8 százaléka) volt csak tavaly év végén részvényben. A trendeket jól mutatja, hogy 2017 második fél évére ez az arány 31,1 százalékra nőtt.
Meghatározó és egyben növekvő részarányt képvisel még a portfóliókban a készpénz. Az ingatlan és az egyéb eszközök (fedezeti alapok, nyersanyagok, magántőke) részaránya azonban mérsékelt, ráadásul meredeken csökkenő.
A vagyongyarapodás 2016-ban átlagosan 8,2 százalék volt, ezen belül az ultragazdagok 9,2, a 30 milliós határ alatti állománnyal rendelkezők 7,5 százalékkal növelték befektetéseik értékét.
A Capgemini jelentése szerint világszerte 16,5 millió embernek van legalább 1 millió dollárnak megfelelő befektethető eszköze, az ő összvagyonuk 63,5 ezermilliárd dollár, amelynek 87 százaléka összpontosul az ultragazdagok kezében. Az évtized elején 10,9 millióan tudhattak magukénak 1 millió fölötti vagyont, melynek összértéke akkor 42,7 ezermilliárd dollár volt. A csoport globális gazdaságot jellemző széles körű bővüléséből eredően – a Capgemini becslése szerint – ez az érték 2025-re átlépheti a 100 ezermilliárd dolláros határt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.