BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az elit kapujában áll Fucsovics Márton

Nagyszerű éven van túl Fucsovics Márton, aki a férfi teniszezők ATP-világranglistáján az előkelő 85. helyen telel, csúcspontnak azonban a magyar válogatott világcsoportba jutását eredményező, oroszok elleni Davis-kupa-sikert tartja.

Egyelőre nem álmodozik Grand Slam-trófeákról Fucsovics Márton, noha juniorként egyesben Wimbledont, párosban pedig a US Opent is megnyerte. A 25 éves teniszező 2010-ben lett profi, karrierje eddigi legjobb szezonjának köszönhetően az idei szereplését az ATP-világranglista 85. helyén fejezte be. Eddig 660 ezer dollárt keresett a versenyek pénzdíjaival, de jövőre még elsősorban nem a milliókat számlálná, hanem stabilizálná pozícióját a top 100-ban.

Évértékelő sajtótájékoztatóján a legnagyobb sikerként az oroszok ellen megnyert szeptemberi Davis-kupa-párharcot említette Fucsovics, melynek köszönhetően a magyar válogatott 1996 után visszakerült a világcsoportba. Emellett értelemszerűen mérföldkő volt számára a top 100-ba kerülés, fájó emlékként pedig New Yorkot említette: a francia Nicolas Mahut-tól öt szettben szenvedett vereséget Flushing Meadowsban, az első fordulóban.

Újra van top 100-as magyar játékos, akinek nyolc-tíz éve is lehet a legjobbak között
Fotós: Földi D. Attila

Az edzője, Sávolt Attila és a családja mellett a Magyar Tenisz Szövetségnek (MTSZ) is köszönetet mondott a nyíregyházi sportoló. Hangsúlyozta, hogy az MTSZ akkor is kiállt mellette, amikor a 250. helyen volt, és már-már a visszavonuláson gondolkodott. Ezzel alighanem arra utalt, hogy a hazatérése után nemcsak edzéslehetőséget, hanem Sávolt személyében edzőt is biztosított a szövetség, az utaztatás és az ellátás költségeit is vállalva. A szervezet költségvetéséből 10-12 millió forint jut éves szinten Fucsovics Mártonnak, összehasonlításképp: a nőknél a WTA-rangsorban 57. Babos Tímea 20 millió forintot kapott az idei évre.

A 2018-as idényével kapcsolatban Fucsovics annyit bocsátott előre, hogy januárban az in­diai Púna lesz az első állomás, utána jön Melbourne-ben az Australian Open, illetve a belgiumi Davis-kupa-találkozó. Ezt követően előbb a budapesti ATP-viadalon, majd Dubajban ragad ütőt, aztán következnek az amerikai kemény pályás versenyek. A teniszező arra is kitért, hogy a keresett pénzdíjának egy részét visszaforgatja a sportágba, és a juniorok felkészülését kívánja segíteni. Fucsovicsnál az edző személye azért is érdekes, mert előtte éppen Sávolt Attila volt a legutóbbi top 100-as magyar férfi játékos. A közös munka kezdetéről a tréner elmondta: öt év után költözött haza Amerikából 2015 végén, és ha nem Fucsovics keresi meg őt, akkor nem vállalta volna a megbízatást.

Sávolt felidézte, hogy voltak nehéz csörtéik az elején, tanítványának többek között új volt, hogy napi négy-öt órás kemény edzéseket tartottak. Az elmúlt egy évből három időszakot emelt ki: amikor egy éve Stanislas Wawrinkánál edzettek, és a nagyjából tíz lejátszott szettjükből Fucsovics nyert meg hetet-nyolcat. Aztán nagy lökést adott neki, hogy áprilisban felépült csaknem tíz hónapos térdsérüléséből, végül pedig sokat jelentett a stuttgarti korai búcsút követő megbeszélésük, amellyel túljutott bizonyos mentális problémákon. Sávolt Attila szerint játékosa pályafutása még csak most kezdődik, akár nyolc-tíz éve is lehet a legjobbak között. Az edző élete legnagyobb élményének nevezte, hogy Fucsovics Mártont csaknem visszatapsolták, amikor óriási csatában kikapott az ATP-rangsorban negyedik Marin Cilictől a bázeli negyeddöntőben.

Ha már szóba került a szövetség és a támogatás: az MTSZ a tavalyi 2,11 után idén 3,97 milliárd forintból gazdálkodott, holott a korábbi években 500-600 millió forint volt a teljes büdzsé. Hazánkban 3059 igazolt versenyző van, közülük 1236 felnőtt, 1823 pedig utánpótláskorú.

Megreformálják a Grand Slameket

A Grand Slam-bizottság tagjai úgy határoztak, hogy a jövő évtől kezdve pénzlevonással sújtják azokat a játékosokat, akik a főtábla első fordulójában meccs közben visszalépnek, vagy a szokásosnál rosszabb teljesítményt nyújtanak. Ezzel szeretnék elejét venni annak, hogy a játékosok sérülten is elinduljanak a nagy tornákon csak azért, hogy felvegyék az első fordulós szereplésért járó jutalmat. Azok, akik a sorsolás előtt visszalépnek, megkapják a pénzdíj ötven százalékát, míg a maradék részt a helyükre a főtáblára kerülő játékosoknak adják. További változás, hogy a jövő évi Australian Openen – az idei US Open tesztüzeme után – a főtáblán is 25 másodperc áll majd rendelkezésre az adogatásra. Emellett 2019-től a mostani 32 helyett csak 16 kiemelt játékos lesz a Grand Slameken. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.