Jórészt a digitális felhasználások után beszedett jogdíjak ugrásszerű, 51 százalékos emelkedésének köszönhetően, 6 százalékkal nőve rekordmagasságba, 9,2 milliárd euróra ugrott a globális szerzői jogdíjbevétel 2016-ban. A 123 ország jogdíjkezelőit tömörítő nemzetközi szervezet, a CISAC jelentése Európa erős központi szerepét tükrözi a jogkezelésben, amelynek a rendszere Ázsiában még csak most épül ki. Kínában például a több mint 2000 rádió- és tévéadóból csupán 105 fizetett jogdíjat, Afrikában már a rádiók fele, ott erősödik az internethasználat az okostelefonok terjedésével.
A digitális csatornákon Magyarországon kiemelkedő, 63,6 százalékos bevételnövekedést jeleztek, de a bázis nagyon alacsony, a szektor jogdíjpiaci részesedése csak 2 százalékos. Az előfizetéses zenei oldalak – mindenekelőtt a Spotify, a Deezer – magyarországi előfizetőinek száma nem kiugró, de dinamikusan nő, így hamarosan jócskán meghaladhatja a mai 100 ezer körüli előfizetői számot
– mondta a Világgazdaságnak Tóth Péter Benjamin, az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület stratégiai és kommunikációs igazgatója.
Az audiovizuális, a drámai, az irodalmi és a képzőművészeti szerzői jogdíjak is a teljes bevételhez tartoznak, de ezekből együtt alig több, mint 1 milliárd euró bevétel származott. A digitális felhasználások után fizetett tételek összege folyamatosan nő, ám ez még mindig csak a teljes kassza 10,4 százaléka.
Világszerte nőttek az élő és a gépzene jogdíjbevételei is. A 2008-as válság után most először lett nagyobb a hazai vendéglátóiparban a zeneszolgáltatásért jogdíjat fizető üzletek száma, de a bevételeken még most is látszik a vidéki piac megroggyanása.
E területen tavaly 4,4 milliárd forint folyt be, az előző évinél 3,6 százalékkal több, míg a rádiós-tévés területről csak 1 százalékkal magasabb, 3,5 milliárd forint származott.
Magyarországon is bővül a koncertpiac, ez azonban nem érződik meg az élő zenei jogdíjakon, mert a zenés események 60 százaléka ingyenes. Élen áll Magyarország a jogdíjbevételek GDP-hez történő hozzájárulásának 0,055 százalékos mértékével. Európa pedig a kontinensek között magaslik ki az egy főre jutó, 5,79 eurós beszedett jogdíjával, a svájci érték csaknem 27,9 euró.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.