BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világ bankjai tartanak a fintechtől

Magyarországon a hagyományos pénzintézetek alig több, mint 40 százaléka működik együtt fintech startup vállalattal, aminek hátterében nagy valószínűséggel egy nemzetközi tendencia áll. A nemzetközi pénzügyi szolgáltatók elsöprő többsége ugyanis tart a fintechtől – derül ki a PwC felméréséből.

A hagyományos pénzintézetek egyre nagyobb hányada köt egyezséget bizonyos fintech cégekkel. Akik pedig eddig nem éltek ezzel a lehetőséggel, azok közül is sokan tervezik az együttműködést a következő három-öt évben – derült ki a PwC legfrissebb, globális felméréséből. Eszerint partnerség tekintetében nagy a szórás a felmérés által vizsgált országok között: amíg Németországban vagy éppen Belgiumban a pénzintézetek mintegy 70 százaléka élő partnerségi kapcsolattal rendelkezik fintech cégekkel, addig Japánban és Törökországban ez az arány még a 30 százalékot sem éri el. Magyarország e tekintetben a középmezőnyben található, a hazai pénzintézetek 43 százaléka rendelkezik élő együttműködési megállapodással. A tervezett partnerségi kapcsolati arány a felmérés szerint hazánkban 74 százalékos, aminél – a vizsgált 32 ország közül – csak négy nemzet pénzintézeteinek hajlandósága rosszabb.

A pénzügyi szolgáltatók 88 százaléka – a tavalyinál öt százalékkal több cég – tartott attól 2017-ben, hogy a fintech startup vállalatok egyes pénzügyi területeken veszélyeztetik a pénzügyi bevételeiket. A külső szereplőktől féltett üzleti területek között a fizetési üzletág állt az első helyen (84 százalék), ezt az átutalások követik (68 százalék), míg a harmadik legféltettebb terület a személyes pénzügyek kezelése (60 százalék) lett. De a bankok hasonlóan álltak a hitelezés, a betétgyűjtés és a megtakarítási számlák területéhez is, mint ahogyan veszélyben érezték a biztosításokat és a vagyonkezelésüket is.

A PwC arra is kíváncsi volt, hogy a pénzügyi piac szereplői mit gondolnak, kik fogják legjobban felforgatni az ágazatukat a következő öt évben. A kérdésre adott válaszok alapján legnagyobb mértékben (75 százalék) a fintech startupoktól tartanak, ezt a veszélyforrást a közösségi média és netes felületek (55 százalék) befolyásoló ereje követi. A megkérdezettek a harmadik legnagyobb „felforgatóként” a pénzügyi infrastruktúra területén lévő vállalatokat (41 százalék) nevezték meg. A legkevésbé a hagyományos pénzintézeti szektortól (28 százalék) várják, hogy más iparágaktól venne el bevételeket.

A PwC felmérése végül rámutatott: a bankok a következő évben adatelemzési eszközök és mobil technológiák, illetve a mesterséges intelligencia alkalmazását tervezik. Emellett fejlesztenék az örökölt infrastruktúrát is. Későbbi terveik során a bankok, illetve a fintech vállalatok három fő területre fókuszálnak: a blockchain technológia kiépítésére, a mesterséges intelligencia bevezetésére, valamint a biometria és az azonosítók kezelésére.

Ezt köszönhetjük a fintechnek

A fintech vállalatok az innovációs ciklusok felgyorsításában értek el szép eredményeket, de hatásukra hívószó lett az ügyfélélmény is – derült ki a Deloitte és a Világgazdasági Fórum fintechről szóló közös kutatásából. Eszerint tömeges elvándorlás nem történt az innovatív vállalatok megjelenésével a pénzügyi szolgáltatóktól, mint ahogyan nem sikerült forradalmi változást elérni az alapvető szolgáltatások igénybevételi módjában sem

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.