Az adelaide-i egyetem kutatói szerint az óceánok emelkedő hőmérséklete miatt a táplálkozási lánc alján lévő algáktól a növényevők és ragadozók felé irányuló energiaáramlás csökken, ami visszaveti a kereskedelmi halászatot.
„Az egészséges táplálkozási láncok fontosak a faji sokszínűség fennmaradása szempontjából és világszerte sok millió ember számára biztosítják a megélhetést. Tudatában kell lennünk annak, hogy a klímaváltozás a közeljövőben hogyan változtatja meg a tengeri táplálkozási láncokat” – mondta el Hadayet Ullah, a tanulmány vezetőszerzője.
A kutatók 12, egyenként 1600 literes tartályt állítottak fel, amelyekben a különböző tengeri élőlények, például az algák, halak, tengeri szivacsok és rákok számára a felmelegedő óceán körülményeit szimulálták. Ezekben a kis ökoszisztémákban fél éven át tartották fenn a várható klímaállapot körülményeit, és ez alatt az idő alatt rögzítették a fajok növekedését, túlélését és termőképességét.
A klímaváltozás növelte ugyan a növények termőképességét, ám ez a főként az apró kékeszöld algák elszaporodását jelentette, de nem segítette a tengeri táplálékláncot, mivel ezek az algák túlnyomórészt ehetetlenek, a növényevők nem fogyasztják őket – ismertette a kísérlet eredményét a tudós.
A tanulmányt ellenőrző Ivan Nagelkerken, az ökológiai és környezeti tudományok professzora további kutatásokat lát szükségesnek. Ahhoz, hogy a klímaváltozás következtében a tengeri táplálkozási láncban bekövetkező változásokról helyes kép rajzolódhasson ki, még összetettebb és valósághűbb megközelítésre lesz szükség – mondta az ausztrál professzor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.