A japán tárcavezető szerint az idei év különösen alkalmas a Szenkaku-szigetek körülötti területi viszály miatt feszült viszonyban álló országok közeledésére, mert Tokió és Peking 40 éve írta alá a béke és barátsági szerződést. A Kelet-kínai-tengeren található, lakatlan Szenkaku-szigetek Japán fennhatósága alatt áll, de Kína is igényt tart rá.
Kono tárgyalópartnere, Vang Ji kínai külügyminiszter üdvözölte Japán „határozott elkötelezettségét” a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésére. Kono két év óta az első japán külügyminiszter, aki felkereste Kínát. A japán politikus az észak-koreai rakéta- és atomprogramról is tárgyalt kínai kollégájával.
Együtt kell működnünk az egész világot érintő kérdésekben, különösen Észak-Korea ügyében, amely a teljes nemzetközi közösség problémája
- szögezte le Kono.
Peking a phenjani rezsim egyetlen nagyhatalmi szövetségese, és mint ilyen, nélkülözhetetlen szerepet játszik a nyomásgyakorlásban. A kínai fővárosban tett látogatásán Kono egy japán-kínai-dél-koreai csúcstalálkozó előkészítését is megkezdi.
Tokió eredetileg 2016-ban lett volna a találkozó házigazdája, de a zavaros dél-koreai belpolitikai helyzet miatt végül elmaradt. Peking, Tokió és Szöul 2008 óta szervez összejöveteleket rotálódó helyszínnel.
A japán diplomácia vezetője Jang Csie-csi kínai külpolitikai tanácsadóval és államtanácsossal, valamint Li Ko-csiang miniszterelnökkel is találkozik. Kono hétfőn utazik vissza Japánba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.