A piacvezető Központi Antikvárium évi két nagy árverése – júniusban és decemberben – jól mutatja a helyzetet: a vezető tételek nem ragadtak bent, az ősnyomtatványok, 16. századi térképek és dedikált verseskötetek gazdára találtak, a milliós leütési árak megszokottá váltak, de az összforgalom nem érte el a tavaly decemberi szintet, bár megközelítette azt.
A 2017-es év legmagasabb antikvárleütése egy politikai emlékhez kötődik: 13 millió forinton ütötték le az Andrássy-kormánynak emléket állító díszmappát, amely a kormány minden tagjától tartalmazott egy írásos dokumentumot és egy fényképet. A régi könyvek közül a Kazinczy könyvtárából származó és saját jegyzeteivel ellátott Baróti Szabó Dávid-kötetért fizették a legtöbbet, a júniusi árverésen tízmillió forinton ütötték le.
Decemberben is felbukkant Kazinczy neve a vezető tételek közt, egy kézzel írt levelét árverezték el másfél millió forintért, amit Beregszászi Nagy Pál nyelvésznek írt, akivel a nyelvújítás korának leghíresebb vitáját, az ún. pennaháborút folytatta. A térképek közül júniusban az 1578-ban Antwerpenben kiadott Ázsia-térkép próbanyomata érte el a legmagasabb árat, négymillió forintos leütéssel, decemberben pedig Oronce Finé híres 16. századi világtérképe kelt el ötmillió forintért. Ezekre a térképekre a nemzetközi gyűjtők is bejelentkeznek a Központi Antikváriumhoz.
A kéziratok közt a már említett Kazinczy-levél mellett több ritkaság is felbukkant, ilyen volt Thomas Mann Kosztolányihoz írt német nyelvű levele 1929-ből, melyben dicséri az Édes Annát, és panaszkodik, hogy nehezen halad bibliai témájú regényével, a József és testvéreivel. A müncheni keltezésű levél 2,2 millió forintot ért.
Több Horthy Mikós-levelet is árvereztek 2017-ben. Decemberben kétmillió forintért adták el a német nyelven Hitlerhez írt levelét, melyben megígéri, hogy küldi a kenderesi birtokán termesztett almákat, júniusban pedig korábbi szárnysegédjének, Zalay-Scholtz Andrásnak 1953-ban Estorilból magyarul írt levelét, 600 ezer forintért. A magyar irodalmi verseskötetek közt Csokonai első kiadású, Lilla című kötete 1805-ből 950 ezer forintért, József Attila Nincsen apám, se anyám kötetének első kiadása 600 ezer forintért, Radnóti sógorának, Makai Ödönnek dedikált kötete pedig 360 ezer forintért kelt el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.