Szaúd-Arábiában szabadon engedték a korrupciós vádakkal őrizetbe vett összes embert, akit eddig a rijádi Ritz-Carlton Hotelben tartották fogva – közölte kedden egy szaúdi tisztségviselő.
A bejelentés azt tükrözi, hogy véget ért a három hónapja kezdődött ügy, amelyben többtucatnyi herceget, magas beosztású tisztségviselőt és dúsgazdag üzletembert vettek őrizetbe. A hét végén már szabadon engedték a királyi család több tagját, akik kiemelt szerepet töltöttek be az üzleti és politikai életben.
A neve elhallgatását kérő tisztségviselő kijelentette, hogy a Ritz-Carlton Hotelben már senki sem maradt az őrizetbe vettek közül.
Arról nem mondott semmit, hogy az üggyel szoros összefüggésben hány őrizetbe vett ember maradt az ország más részein. Egyes értesülések szerint néhányat a luxushotelből már korábban börtönbe vittek, miután nem voltak hajlandók elismerni bűnösségüket és pénzügyi megegyezésre jutni a hatóságokkal.
Novemberben több tucat szaúd-arábiai tisztségviselőt és üzletembert vettek őrizetbe korrupciós vádakkal, köztük tizenegy herceget. A példátlan hatósági intézkedést a Mohamed bin Szalmán trónörökös vezette korrupcióellenes bizottság utasítására hajtották végre.
A vahhábita királyság főügyésze, Szaúd al-Modzseb decemberben bejelentette, hogy az őrizetbe vettek többsége pénzügyi megállapodást kötött a hatóságokkal, cserébe nem indítanak eljárást ellenük.
A főügyész a múlt héten elmondta, hogy mintegy kilencven embert engedtek szabadon készpénzért, ingatlanért vagy más pénzügyi juttatásért cserébe. Akikkel nem sikerül megegyezni, azokat börtönbe viszik át, és akár hat hónapot is ülhetnek rács mögött, ha elítélik őket. A korrupciós ügyben körülbelül 350 embert hallgattak ki.
A kormány szerint az őrizetbe vett befolyásos emberekhez mintegy 100 milliárd dollár (több mint 25 ezer milliárd forint) kenőpénz folyhatott be. Rijád bejelentette, hogy a visszaszerzett összegek egy részéből az alacsonyabb jövedelmű állampolgárokat fogja segíteni.
Szakértők szerint egyértelműen a fiatal koronaherceg áll a novemberi akció mögött, aki így akarta megszilárdítani hatalmát. A 32 éves politikus tagadta ezt. Szalmán bin Abdel-Azíz király júniusban felborította az eddigi örökösödési rangsort, és félreállította unokaöccsét, az 57 éves Mohamed bin Najefet, hogy fiát nevezze ki örökösének.
https://www.vg.hu/velemeny/kerdojelek-szaudi-tisztogatasok-utan-2-692693/
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.