„Általános lesz, egy teljes korosztályt fog érinteni, és kötelező lesz” – mondta Benjamin Griveaux a nemzeti szolgálatról a Radio classique közrádiónak adott interjúban.
Miután Franciaországban 1997-ben eltörölték a sorkatonai szolgálatot, Emmanuel Macron az elnökválasztási kampányban egy hónapos kötelező és általános nemzeti szolgálat bevezetésére tett javaslatot, amely évente 6-800 ezer fiatalt érintene.
Megválasztása után Macron megismételte a javaslatot, amelynek részleteiről azóta is találgatások folynak, és a kormánytagok az elmúlt napokban egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek.
Nem a katonai szolgálatot állítjuk vissza, hanem a francia fiatalságnak lehetőséget biztosítunk ügyek védelmére, társadalmi, környezetvédelmi, kulturális területeken
- mondta még januárban a francia elnök.
Florence Parly védelmi miniszter pénteken azt mondta, hogy várhatóan nem lesz kötelező jellegű a szolgálat, két nappal később Gérard Collomb belügyminiszter viszont úgy vélte, hogy csak akkor van értelme bevezetni, ha az mindenki számára kötelező. Jean-Jacques Bridey, a nemzetbizottság védelmi bizottságának elnöke hétfőn arra hívta fel a figyelmet, hogy jogi akadályok miatt felnőttek számára nem lehet kötelezővé tenni a szolgálatot, az ugyanis megtámadható az Emberi Jogok Európai Bíróságán.
A szolgálat a kötelező jellegén túl a várható költségei miatt is vitákat váltott ki az elmúlt napokban. Becslések szerint évente 2-3 milliárd euróba kerülne a fiatalok egyhavi állami foglalkoztatása, és a katonai szolgálatot választóknak jelenleg nincs elég hely a hadseregben.
Az elképzelésről készülő parlamenti jelentést február 21-én mutatják be, az államfő által megbízott munkacsoport pedig áprilisra készíti el a véleményét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.