BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az égből vizsgálják az óceánt

Autonóm drónokkal gyűjtenek adatokat az óceánról Ausztráliában. A hőmérsékletet, vizsgálják a tengeri élővilágot, a víz sótartalmát és a vízfelszíni karbontartalmát is vizsgálják.

Az ausztrál kormány tudományos ügynöksége (CSIRO) pénteken jelentette be, hogy a Saildrones elnevezésű dróncsoport akár 12 hónapon keresztül is képes megfigyeléseket végezni. A drónok mérik a hőmérsékletet, vizsgálják a tengeri élővilágot, a víz sótartalmát és a vízfelszíni karbontartalmát.

A Nagy-korallzátony nem messze Északkelet-Ausztrália partjaitól
Forrás: AFP/Biosphoto/Michel Rauch

A high-tech drónflotta jelentőségét a kutatások szempontjából kiemelve a CSIRO közleménye arról is beszámolt, hogy a szakemberek az elmúlt héten szerelték fel a drónokat az óceán kémiai, meteorológiai adatait vizsgáló, valamint tengeri akusztikus érzékelőkkel.

A drónokat vissza sem kell rendelni a partra, ha módosítani akarnak beállításain vagy cserélni akarják felszerelését, ugyanis teljes rendszerük elérhető és irányítható bárhonnan egy okostelefonnal.

„Sohasem állt még rendelkezésünkre ilyen lehetőség” – hangsúlyozta Bronte Tilbrook, a CSIRO tudósa.

A drónokat április elején indítják útnak Tasmániából.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.