Az Európai Bizottság összeállította azoknak az amerikai termékeknek a listáját, amelyekre 25 százalékos importvámot vet ki, ha Donald Trump elnök beváltja az ígéretét, és hasonló mértékű vámmal sújtja az acél-, valamint 10 százalékossal az alumíniumbehozatalt. Az uniós listán kereken száz amerikai áru szerepel, egyenlő értékarányban acélipari és más fogyasztási termékek, valamint élelmiszerek és italáruk; a dokumentumot hétfőn ismertették a 28 tagállam képviselőivel. A benne szereplő áruforgalom összértéke 2,8 milliárd euró (3,56 milliárd dollár). A lista nem nyilvános, de a Bloomberg beletekinthetett.
A listával Brüsszel politikai üzenetet is küld Washingtonba, mert a büntetővám kifejezetten azokat a térségeket célozza meg, amelyek a republikánusok fellegvárainak számítanak – igaz, nem kímélik a demokrata választókerületeket sem. Jean-Claude Juncker, az EB elnöke már pénteken az első megvámolandó termékek között említette a Harley-Davidson motorokat – ezeket Wisconsinban, Paul Ryannek, a képviselőház elnökének választókerületében gyártják.
Ryan a hét elején bevallotta, hogy „kimondottan aggódik a kereskedelmi háború következményei miatt”, és sürgette Donald Trump elnököt, hogy mondjon le a vámok kivetéséről. A listán ugyancsak szereplő bourbon whiskey-t a szenátus többségi vezetőjének, Mitch McConnellnek a szülőhelyén, Kentuckyban gyártják, a Levi Strauss farmergyártó székhelye pedig a képviselőház kisebbségi vezetőjének, Nancy Pelosinak San Franciscó-i választókerületében található. Ezeken kívül kivethetik a 25 százalékos importvámot többek között pólókra, lábbelikre, kozmetikumokra, gabonára, narancslére és motorcsónakokra is. Attól függően, hogy pontosan mit tartalmaz majd az amerikai döntés, amelyet Trump e hétre ígért, a bizottság várhatóan tart egy rövid nyilvános konzultációt, mielőtt a tagállamok elé terjeszti a javasolt válaszintézkedést. Az Európai Bizottság fontolgatja azt is, hogy a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) nyújt be panaszt az Egyesült Államok ellen. A WTO döntését azonban nem muszáj megvárni az ellenlépésekhez.
Japán változatlanul visszafogott a bevezetendő importvámok ügyében. Szeko Hirosige gazdasági, kereskedelmi és ipari miniszter tegnap sem volt hajlandó beszélni esetleges ellenlépésekről, csupán megismételte Tokió álláspontját, amely szerint az ország acél- és alumíniumexportja nincs hatással az Egyesült Államok nemzetbiztonságára, ellenkezőleg, támogatja az amerikai gazdaságot, és hozzájárul a foglalkoztatottsághoz. Egy név nélkül nyilatkozó japán kormányzati illetékes is csak annyit mondott a Reutersnek, hogy minden esetleges válaszlépés összhangban lesz a WTO szabályaival. Szakértők szerint Abe Sindzó japán kormányfő – aki közeli kapcsolatot épített ki az amerikai elnökkel – óvakodik kereskedelmi kérdésekben konfrontálódni Donald Trumppal, mert számára az az elsődleges, hogy a két ország együtt lépjen fel
az észak-koreai fenyegetéssel szemben.
Az Egyesült Államok legnagyobb acélexportőre, Kanada viszont válaszlépésekkel fenyeget. Justin Trudeau felhívta Trumpot, és egy név nélkül nyilatkozó kormányilletékes szerint „határozottan védte” a kanadai dolgozók
és az iparág érdekeit. | VG
Befolyásolhatja az Európai Központi Bank (EKB) politikáját a küszöbönlévő kereskedelmi háború. Az uniós jegybank többször közölte: addig marad a mennyiségi lazító program, ameddig szükséges, a növekvő protekcionizmus pedig lefelé mutató kockázatot jelent. A Donald Trump által tervezett importvámok testesítik meg a protekcionizmust, amitől Mario Draghi EKB-elnök óva intett. Rupert Watson, a Mercer Ltd. stratégája szerint akármilyen gazdasági vagy politikai sokk éri a piacokat, az EKB mindig óvatosabbá válik. Az EKB holnap tartja kamatdöntő ülését, a piac érdeklődve várja, változik-e a kommunikáció, a Mercer szerint a jegybank még az eddiginél is óvatosabb lehet. | T. G.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.