A vízügyi őrszolgálat a Szamos folyón sem szaghatást, sem színelváltozást nem észlelt. Az eddigi tapasztalatok szerint azzal számolunk, hogy a Szamos magyarországi szakaszán a nehézfémterhelés nő, de határérték alatt marad – közölte a Világgazdaság megkeresésére Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
Romániában a Szamos mellékfolyójába, a Láposba ömlött a múlt héten a bányavíz, ami helyi szinten ökológiai katasztrófát okozott, és a hatósági beszámolók szerint egy, a környezetvédelmi szervezetek szerint pedig több mint három tonna hal pusztult el.
A Lápos-szoros környezetvédelmi terület ökológiai egyensúlya becslések szerint az elkövetkező öt éven belül nem áll helyre. A Lápos folyó 45 kilométeres szakaszán kézzelfogható nyomai vannak a szennyezésnek, ráadásul a Natura 2000 területnek nyilvánított Lápos-szorosi környezetvédelmi terület is része az említett szakasznak – írja a hírről beszámoló Főtér.
Az Erzsébet bányában 2018. március 27-én, kedden bekövetkezett gátszakadás következtében a Lápos folyóban észlelt vízszennyezésről a magyar hatóságok megállapították, hogy az a Szamosban az azonnal mérhető paraméterekben (oldott oxigén, ammónium stb.) nem okozott elváltozást.
A minták minden esetben jók, illetve kiválóak voltak. A hosszabb időt igénylő elemzésekből előrehozták a toxikus, veszélyes komponensek vizsgálatát, így megállapították azt is, hogy ciánszennyezés nem történt.
A nehézfémszennyezés hígulásának mértékére a magyarországi határszelvényben vett minták kiértékelése adhat választ pár napon belül. A vízügyi szakemberek nem számolnak azzal, hogy az érkező szennyezés a továbbiakban a magyar szakaszon határérték fölé emelkedik, de a térségben várható csapadéktevékenység miatt a gátőrjárásban a figyelőszolgálatot megerősítették.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.