Amennyiben a hír helytállónak bizonyul, ez lenne az első kínai rakétatelepítés a többi között Vietnammal és Tajvannal folytatott területi viták középpontjában álló Spratly-szigeteken, és valószínűsíthetően feszültséget gerjesztene köztük.
A kínai külügyminisztérium sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta a szerdai értesülést, ugyanakkor állítása szerint a Spratly-szigeteken fenntartott katonai helyőrségek pusztán védelmi célt szolgálnak, s mivel Kína jogot formál a szigetekre, a saját területén szabadon járhat el.
Akinek nem áll szándékában agresszívan fellépni, annak nincs oka aggodalomra vagy félelemre
- mondta csütörtökön Hua Csun-jing, a minisztérium szóvivője újságíróknak Pekingben. Reményét fejezte ki, hogy az érintettek tárgyilagosan és higgadtan tudják kezelni a helyzetet.
Kína a Dél-kínai-tenger nagy részét sajátjának tartja, de a tenger egyes részeire a térség öt másik országa – Brunei, Malajzia, a Fülöp-szigetek, Tajvan és Vietnam – is igényt tart, s közülük több ellenőriz kisebb-nagyobb szigetecskéket és sziklaszirteket.
Miközben e területi viták megoldásában nincs előrelépés, Kína bővíti, átépíti az általa felügyelt szigeteket, és zátonyokat épít.
iltakozik a kínai terjeszkedés ellen az Egyesült Államok is, és időnként „a szabad hajózást demonstráló műveletet” végez, egy-egy hadihajójával megközelítve a Kína birtokolta szigeteket, amivel kiváltja Peking tiltakozását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.