A hazai lakosság egészségügyi kiadásainak jelentős részét a gyógyszerek költsége teszi ki,
ennek az egy főre jutó átlagos havi nagysága 3874 forint volt tavaly
a Központi Statisztikai Hivatal összesítése szerint. E költségek 59,1 százalékát vényköteles, patikában vásárolt készítmények adják, 15,4 százalékát pedig a vitaminok, gyógykészítmények, gyógyteák és gyógyvizek.
Egészségügyi kiadása a háztartások csaknem négyötödének volt, ezek a költségek a családok fogyasztási kiadásának a 4,7 százalékát tették ki. Ez az arány nem változott az előző évhez képest, de az összeg nagysága a 2016-os 3605 forintnál kétszáz forinttal nagyobb.
Látás- és hallásjavító eszközökre az egészségüggyel kapcsolatos kiadások 8,8 százalékát, orvosi és fogorvosi ellátásra 9,4 százalékát adta ki a lakosság, paraszolvenciára 3,9 százalékát.
A magyar egészségügyi rendszer alulfinanszírozott, kiadásainak csupán kétharmada származik állami forrásokból, miközben az uniós átlag csaknem 80 százalék
– derül ki az Európai Bizottság Magyarországról készült egészségügyi országprofiljából.
A hazai egészségügyi kiadások jóval az uniós átlag alattiak, ráadásul a különbség az utóbbi évtizedben nőtt.
Az állam 2015-ben egy hazai lakos egészségügyi kiadásaira átlagosan 1428 eurót költött, ami alig több, mint a fele a 2797 eurós uniós átlagnak. Részben a zsebből fizetett kiadások magas szintje okozza, hogy viszonylag magas, 7,4 százalékos azoknak a háztartásoknak az aránya, amelyek katasztrofális egészségügyi kiadással szembesülnek, de ez az arány az alacsony jövedelmű háztartások körében 25 százalék felett volt.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.