Sokévi stagnálás után 2017-ben növekedésnek indult az örökbefogadások száma Magyarországon. Tavaly 1025 gyerek került családba, egy évvel korábban még 129-cel kevesebb kiskorút fogadtak örökbe – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Tavaly összesen 1972 gyermek volt örökbe fogadható, a gyerekek közül több mint ezren tízévesek vagy annál idősebbek, három év alatti örökbe fogadható kisgyerek 283 volt, fogyatékos pedig 657.
Magyarországon 2017-ben 1 millió 715 ezer kiskorúból csaknem 21 ezer gyermek részesült gyermekvédelmi szakellátásban, közülük pedig valamivel több, mint 14 ezren éltek nevelőszülőknél. Tavaly a több mint ezer sikeres örökbefogadásból több mint 200 gyerek került külföldi nevelőszülőkhöz, az ilyen örökbefogadások aránya három év alatt 17 százalékról 23 százalékra nőtt.
Szembetűnő változás, hogy az utóbbi négy évben folyamatosan emelkedett azoknak a száma, akik örökbefogadásra alkalmasak. Tavaly már több mint 2750 család vagy egyedülálló volt, aki szerepelt azok várólistáján, akik szívesen fogadnának örökbe, 2014-ben még csak 1934-en vártak gyerekre. Az örökbefogadásra várók közül 1164 házaspár volt, 156-an pedig egyedülállók.
A sikeres örökbefogadásoknál a gyermekek 22 százaléka még nem töltötte be az első életévét, a gyermekek 14 százaléka pedig háromévesnél kisebb volt. Az örökbefogadásoknál az életkornál is erősebb visszatartó hatása lehet annak, ha a gyermek tartós betegséggel vagy fogyatékossággal él. 2017-ben a nyilvántartott örökbe adható gyermekek közül minden harmadik tartozott ebbe a körbe. A fogyatékossággal élők közül évente tíz gyermeknél kevesebbet fogadnak örökbe – 2016 kivétel volt –, tavaly a 650 fogyatékos gyerekből hét került családba.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.