Hongkong megelőzte New Yorkot a kiemelkedően vagyonos lakosság számát tekintve, így a Kínához tartozó kapitalista városállamban él a legtöbb, minimum 30 millió dollár felett rendelkező ember a világon, számuk csupán hat országban nagyobb – írja a Bloomberg.
Az egykori brit gyarmaton élő ultragazdagok száma az elmúlt évben 31 százalékkal, tízezerre nőtt, ezzel maga mögé utasította az USA keleti parti nagyvárosának mintegy kilencezer főt számláló szűk elitjét. Tokió végzett a harmadik helyen, egy másik amerikai megapolisz, Los Angeles pedig a negyedik legtöbb, 30 milliónál nagyobb vagyonnal rendelkező emberrel büszkélkedhet.
Európában Párizs vette át a vezető szerepet Londontól, úgy látszik, a Brexit a britek legvagyonosabb rétegét is kedvezőtlenül érintette. Az első tízbe még három amerikai – Chicago, San Francisco és Washington DC –, valamint egy japán város fért be a legfrissebb adatok szerint.
Hogy a világgazdaság remekül teljesített tavaly, az is mutatja, hogy a legvagyonosabbak száma 13 százalékkal nőtt 2017-ben. Globálisan 256 ezer ember tartozik ebbe a csoportba, összvagyonuk eléri a 31,5 ezermilliárd dollárt. A vagyonkoncentráció elképesztő mértékét érzékelteti, hogy bár az ultragazdagok a Föld lakosságának alig 0,003 százalékát adják, az összvagyon 11 százaléka felett rendelkeznek.
Számuk Ázsiában nőtt a legdinamikusabban, főleg Hongkong és a kínai nagyvárosok fejlődésének jóvoltából.
Utóbbiak közül egy sem szerepel a top tízben annak ellenére, hogy Kínában él a harmadik legtöbb ultragazdag a világon. A kínai gazdasági elit azonban térben jobban szét van szórva a hatalmas országban. Ma már Ázsiában él a bolygó legvagyonosabb embereinek negyede, a kutatás készítői pedig további erőteljes növekedést várnak a régiótól.
Az országok közül ugyanakkor még messze az Egyesült Államok vezet, ahol csaknem 80 ezer ultragazdag él, négyszer több, mint a második Japánban. Németország a maga 15 ezres adatával globálisan a negyedik, megelőzve Kanadát és Franciaországot, amelyek Hongkonghoz hasonlóan tízezernél több kiugróan gazdag embernek adnak otthont.
Nincs nemi egyenlőség a társadalmi ranglétra csúcsán sem: a világ leggazdagabb embereinek túlnyomó többsége továbbra is férfi, a 35 ezer nő a bolygó legvagyonosabb rétegének csupán 14 százalékát adja, ám ez is rekord.
Vagyonuk több mint harmadát likvid eszközökben, jellemzően készpénzben tartják az ultragazdagok, valamivel nagyobb arányban, mint magánbefektetésekben. Tőzsdei részvények a vagyonuk 26 százalékát teszik ki, az alternatív befektetések és luxuscikkek (jachtok, repülők, műtárgyak, ékszerek stb.) pedig a portfóliójuk 6,6 százalékát adják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.