BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyobb értékű szabálytalan felhasználást jelentettek tavaly

Tavaly 4636 bejelentés érkezett az OLAF-hoz a források szabálytalan felhasználásáról.

Bár az uniós források rendellenes felhasználásáról átlag feletti esetszámot jelentettek Magyarországról tavaly, a feltárt szabálytalanságok kapcsán hazánk a tagországok élmezőnyéhez tartozik a megállapított visszafizetés teljesítése terén – derül ki az Európai Bizottság dokumentumából. Utóbbit azután tették közzé, hogy elfogadták az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) éves jelentését az EU pénzügyi érdekeinek védelméről.

Fotó: Shutterstock

Tavaly 4636 bejelentés érkezett az OLAF-hoz a források szabálytalan felhasználásáról; az esetszám 11 százalékkal alacsonyabb a 2013–17 közötti átlagnál (5222). A vélhetőleg rendellenesen felhasznált uniós támogatások mértéke tavaly elérte az 502 millió eurót, ám ez 6 százalékkal magasabb az elmúlt négy év átlagánál (475). A brüsszeli hivatal megkülönböztetett figyelmet szentel a 10 millió eurós értékhatár feletti eseteknek, tavaly három ilyen volt összesen 41 millió euró értékben, szemben a 2016-ban lajstromba vett öttel. Külön listázza az OLAF azokat az eseteket, ahol nem pusztán szabálytalanság, hanem csalás történt:

tavaly 441 bejelentés érkezett, 33 százalékkal kevesebb, mint 2013–17 között éves átlagban (658). A visszaélések 76 millió eurót érinthettek, szemben az elmúlt négy év 106 millió eurós átlagával. Az összes tavaly indított OLAF-nyomozás 9,5 százalékánál bizonyosodott be 2018. március 15-ig a csalárdság, egy évvel korábban ez az arány 11 százalék volt.

A források több mint 98 százalékát az előírásoknak megfelelően használták fel, az elmúlt esztendőben ugyanis 25,6 milliárd euró támogatás áramlott az uniós tagállamok gazdaságaiba. Összességében a 2016-os 2,14 százalékról tavaly 1,96 százalékra csökkent a rendellenes felhasználás aránya.

(Igaz, tizenegy tagállamban is meghaladta az EU-átlagot, közülük Görögországban 7,17, Spanyolországban 4,31, Magyarországon pedig 3,35 százalék volt a mutató.)

Hazánkban gyakori formája a visszaéléseknek, hogy kapacitásbővítés során olyan gép, eszköz beszerzését finanszírozzák meg utólag, amely már korábban is rendelkezésre állt, vagy olyan képzésre vesznek fel támogatást, amelyet az előírt formában meg sem tartanak. A 3,35 százalékos mutató mögött 5,9 millió euró értékben 20 szabálytalan eset, illetve négy csalás gyanúját felvető, 335 ezer euró értékű ügy áll.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.