BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Irakban is ünneplik még a karácsonyt

Irakban is ünnepelték a keresztények a karácsonyt, köszönhetően a javuló biztonsági helyzetnek, egy évvel azután, hogy az Iszlám Állam vereséget szenvedett.

Az iraki kereszténység gyökerei az első évszázadra nyúlnak vissza. Irakban számos keresztény közösség él, a háború és a felekezeti konfliktusok miatt azonban

a keresztények száma 1,5 millióról 400 ezerre apadt. Az Iszlám Állam által kihírdetett kalifátus 2014-es térnyerésével, majd az azt követő hároméves háborúval számuk tovább zsugorodott.

Bagdadban kedd reggel tartottak ünnepi misét a karácsonyra feldíszített templomokban. A kormány szabadnappá nyilvánította az ünnepnapot.

„Természetesen jobb a biztonsági helyzet az utóbbi évekhez képest”– mondta Baziliusz atya, a Szent György káldeus templom elöljárója Bagdadban, ahol mintegy száz hívő részvételével tartott ünnepi misét. „A biztonságot és stabilitást mindenekelőtt Bagdadban élvezhetjük” – tette hozzá.

Forrás: AFP

Az iszlamisták egykori fellegvárától, Moszultól délkeletre fekvő, Karakos néven is ismert, 98 százalékban keresztények lakta Hamdaníja városában a pusztítás nyomai máig láthatók. Az asszír keresztény közösség templomát, amelyet 2014-ben az iszlamisták felgyújtottak, máig nem sikerült újjáépíteni. Mindazonáltal a kormos falak között több tucat hívő gyülekezett a hétfő éjjeli misére, majd a hagyományos örömtűzre az imaház udvarán.

A dzsihadisták támadása előtt az 50 ezres lélekszámú Karakos volt a legnagyobb iraki keresztény város. Mivel az iszlamisták csak három lehetőséget kínáltak:

áttérni a muszlim hitre, adót fizetni vagy meghalni, sokan inkább a térség falvaiban és városaiban kerestek menedéket.

Karakos két éven át volt az Iszlám Állam uralma alatt, s máig csak néhány száz család tért vissza.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.