Az újság meg nem nevezett kongresszusi forrásokra hivatkozva arról adott hírt, hogy Haspel a szenátus külügyi bizottságának, valamint hírszerzési bizottságának vezetőit tájékoztatja a szaúdi újságíró, Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolásának részleteiről.
A CIA igazgatójának tervezett tájékoztatójára azt követően kerül sor, hogy a múlt héten több törvényhozó erőteljesen bírálta őt, mert nem vett részt azon a szintén zárt körű tájékoztatón, amelyet Mike Pompeo külügyminiszter és James Mattis, a védelmi tárca irányítója tartott a kongresszusban az ügyről. Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor egyenesen azzal fenyegetett, hogy mindaddig nem hajlandó egyetlen lényeges ügyben sem voksolni a kongresszusban, amíg nem kap tájékoztatást a CIA-tól.
A CIA titkosított –bár részleteiben kiszivárgott – jelentése szerint Hasogdzsi meggyilkolásának hátterében Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös állhat. „Valószínűleg ő rendelte el (Hasogdzsi) halálát„
– olvasható a jelentésnek az amerikai sajtóban nyilvánosságra került részletében.
A herceg az amerikai hírszerzés szerint legalább 11 üzenetet váltott legfőbb tanácsadójával, Abdullah al-Kahtánival, aki azt a 15 tagú szaúdi csoportot felügyelte, amely október 2-án Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán meggyilkolta Hasogdzsit. Rijád mindig tagadta a trónörökös érintettségét az ügyben.
A CIA mindazonáltal óvatosan fogalmaz.
Hiányzik a közvetlen bizonyítékunk arra, hogy a herceg gyilkosságra adott volna parancsot
– olvasható a jelentésben.
Gina Haspel az amerikai kormányzat egyetlen magas rangú tisztségviselője, aki meghallgatta a Hasogdzsi meggyilkolásakor az isztambuli konzulátuson készült hangfelvételt. Az igazgatónő elutazott Törökországba, majd a hangfelvételek tartalmáról tájékoztatta Washingtonban Donald Trump elnököt.
A múlt hét elején, miután Pompeo és Mattis tájékoztatta a törvényhozókat az ügyről, a védelmi miniszter szintén úgy nyilatkozott az újságíróknak, hogy az Egyesült Államoknak nincs közvetlen bizonyítéka a herceg esetleges érintettségére. ”Sem a hírszerzésnek, sem bárki másnak nincs erre bizonyítéka„ – fogalmazott.
Amióta az idén májusban kinevezték a CIA igazgatójává, Gina Haspel nem adott nyilatkozatot, kerülte a nyilvánosságot, és csupán egyetlen alkalommal mondott beszédet, a Kentuckyban lévő Louisville egyetemén, ahol diplomázott. Életrajza szerint azonban szakértője a Közel-Keletnek, és egyebek között törökül is beszél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.