Ha sokáig folytatódik a kormányzat december 22-től tartó részleges leállása, akkor legfeljebb minimális lehet a GDP-növekedés, de az sem zárható ki, hogy a gazdaság stagnálásba vált 2019 első negyedévében
– mondta Kevin Hassett, az amerikai elnök gazdasági kérdésekben illetékes tanácsadója a CNN-nek adott interjúban. A szakértő ugyanakkor nem aggódik különösebben a leállás hosszú távú hatásai miatt, és emlékeztetett arra, hogy az amerikai gazdaság növekedése általában gyenge az év első hónapjában a hálaadás és a karácsony miatti magas bázis után.
A gazdaság gyorsan vissza fogja nyerni az erejét, és a második negyedévben már óriási lesz a növekedés, ha addigra sikerül véget vetni a leállásnak
– tette hozzá Hassett.
Az elnök tanácsadója nem tart attól, hogy a hitelminősítők rontanák az Egyesült Államok adósbesorolását, és közel nullának tartja az esélyt, hogy az ország 2020-ban recesszióba csúszna. Kitartott amellett, hogy a GDP növekedése az idén 3 százalék körül alakul majd.
A recessziós félelmek egyébként nem erősödtek az elemzők körében sem: a Reuters által megkérdezett szakértők a következő 12 hónapra stabilan 20 százalékra, a következő két évre pedig 40 százalékra teszik ennek a valószínűségét. A felmérésben részt vevő ötven közgazdász 60 százaléka úgy véli, hogy
a kormányzati leállásnak jelentős hatása lesz az első negyedéves GDP-növekedésre, átlagosan 0,3 százalékponttal veti vissza, de a legpesszimistábbak szerint a csökkenés elérheti akár az 1,3 százalékpontot is.
Az első negyedévben 2,1 százalékos éves GDP-növekedést várnak az egy hónappal ezelőtt jelzett 2,3 százalék helyett, a második negyedévre 2,3 százalékosat, ami az év végére 1,9 százalékra lassulhat.
A leállás miatt egyébként Donald Trump elhalasztja évértékelő beszédét. Azért kényszerült erre, mert az Egyesült Államok helyzetéről szóló felszólalást a mindenkori amerikai elnök a házelnök hivatalos meghívására, a törvényhozás két háza által is megszavazott határozat után mondja el a kongresszus épületében.
Nancy Pelosi demokrata párti házelnök azonban közölte: a képviselőház nem veszi fontolóra ennek a határozatnak a megszavazását. Pelosi arra hivatkozott, hogy mivel a kongresszus biztonsági szolgálatának alkalmazottai sem kapnak fizetést a leállás miatt, így nem garantálható a rendezvény biztonsága.
A részleges leállás mintegy 800 ezer szövetségi alkalmazottat érint, akiknek egyre súlyosabb anyagi gondot okoz a patthelyzet.
Az amerikaiak 66 százaléka szerint Donald Trump elnöknek finanszíroznia kell a kormányzatot anélkül, hogy megkapná a kért 5,7 milliárd dollárt a mexikói falra – derült ki a CBS News legfrissebb felméréséből. Csak a megkérdezettek 31 százaléka volt ezzel ellentétes véleményen. A válaszadók 28 százaléka – a republikánus szavazók 56 százaléka – gondolja úgy, hogy a fal megéri a kormányzati leállást. A Morning Consult és a Politico közvélemény-kutatásának eredménye szerint a regisztrált szavazók 43 százaléka támogatja, 49 százaléka ellenzi a fal megépítését. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.