Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) azt szeretné, ha magyar tagszervezete, az MLSZ segítségével a jövő évi Európa-bajnokság négy budapesti mérkőzésére mind a 240 ezer jegy gazdára találna. David Farrelly, a sportesemény kommunikációs vezetője egy háttérbeszélgetésen elmondta, összesen több mint hárommillió belépőt vásárolhatnak meg a szurkolók, ami rekord az Európa-bajnokságok történetében. Már csak azért is, mert ez lesz az eddigi legnagyobb torna, amelyet az
UEFA valaha szervezett. Az eddigi legtöbb jegyet – 2,4 milliót – a 2016-os, franciaországi Eb-re adták el.
Az is cél, hogy minden rendező városban az adott ország lakosai juthassanak hozzá a jegyek 70 százalékához.
Az ír szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a tizenkét helyszín közül nyolc főváros, tizenegy stadion pedig 50 ezer feletti befogadóképességgű – az egyetlen kivétel a koppenhágai létesítmény –, és hét rendező ország, így Magyarország is újoncnak számít, azaz még nem volt házigazdája Eb-nek. A tornára egyetlen új stadion épül, az éppen a budapesti lesz. Farrelly jelezte, hogy
a jegyértékesítés első fázisa még az idén, az Eb-selejtezők zárása előtt elkezdődik, ezzel is elősegítve, hogy a rendező országok lakosai nagy számban vásároljanak belépőt.
Szabó Vilmos, az MLSZ szervezési osztályának vezetője is aláhúzta, azzal számolnak, hogy az új, 67 ezer férőhelyes Puskás Ferenc Stadion a június 16-i, 20-i és 24-i csoportmérkőzésre éppúgy megtelik, mint a 28-i nyolcaddöntőre.
A kivitelezési munkával kapcsolatban megjegyezte, hogy jól halad az építkezés. Minden kiszolgálóhelyiségnek találtak helyet a stadion területén belül vagy annak közvetlen környezetében. Előrebocsátotta, hogy több fontos bejelentést is ötszáz nappal az Eb rajtja előttre, január 29-re tartogatnak, ekkor árulják majd el azt is, hogy hol lesz a budapesti szurkolói zóna.
A magyar fővárosban pályára lépő labdarúgó-válogatottaknak egyébként három helyszínt ajánlanak mint választható bázist:
Szabó Vilmos beszámolójából az is kiderült, hogy ezer önkéntest terveznek majd foglalkoztatni. A 2020-as lebonyolítás sajátossága, hogy a rendezők részvétel esetén a csoportkörben legalább két meccset hazai pályán játszhatnak, de a kieséses szakaszban már idegenben kell helytállniuk.
A 2019 végére elkészülő új Puskás Ferenc Stadion Közép-Európa legkorszerűbb, legnagyobb befogadóképességű arénája lesz, a labdarúgó-mérkőzéseket 67, a koncerteket 78 ezren élvezhetik majd a helyszínen
– közölték korábban lapunkkal a Kiemelt Kormányzati Beruházások Központjánál (KKBK). A nettó 143 milliárd forintba kerülő aréna építési költsége európai viszonylatban reális és átlagos a KKBK olvasatában. Indoklásuk szerint közgazdasági alaptétel, hogy minden annyiba kerül, amennyiért a piacon meg lehet vásárolni.
A legidőigényesebb, de legátláthatóbb megoldást választva a kivitelezőről nyílt nemzetközi tenderen született döntés, amelyen az Európai Unióból bárki indulhatott. Két ajánlat érkezett, ezek közül az olcsóbbra esett a választás. A Strabag Építő Kft., a Strabag-MML Magas- és Mérnöki Létesítmény Építő Kft. és a Strabag AG közös ajánlattevőként 3,3 százalékkal adott drágább ajánlatot, mint a Magyar Építő Zrt. és a ZÁÉV Építőipari Zrt. konzorciuma.
Így a szerződéses összeg egy székre vetítve 2,1 millió forint, a beruházási központ példái szerint a közelmúltban épült, hasonló méretű stadionok – Baku, Marseille, München, London, Varsó – székára is 1,24 és 3,1 millió forint között változik.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.