BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brexit: harmadszor is nemet mondtak May tervére

Harmadszor is elutasította pénteken a londoni alsóház a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodást. Brüsszelben április 10-re rendkívüli EU-csúcsot hívtak össze. Theresa May szerint „más utat kell keresni”.

Harmadszor is elutasította pénteken a londoni alsóház a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodást, bár az előző két elutasító szavazásnál jóval kisebb többséggel.

A péntek délutáni szavazáson az EU-val novemberben elért egyezségre 286-an, ellene 344-en voksoltak, vagyis a kormány 58 fős többségű vereséget szenvedett.

Fotó: MTI/EPA/Brit parlament

Január 15-én, amikor először került az alsóház elé az 585 oldalas megállapodást, a kamara a brit parlamentarizmus történetének legnagyobb, 230 fős többségével, a március 12-i második szavazáson 149 fős többséggel utasította el az egyezményt.

A pénteki szavazás után Theresa May konzervatív párti miniszterelnök kijelentette, hogy az újbóli elutasításnak „súlyos következményei” lehetnek, ugyanis az alapeseti forgatókönyv jelen pillanatban az, hogy az Egyesült Királyság április 12-én, a múlt heti EU-csúcson erre az esetre kijelölt határnapon kikerülhet az Európai Unióból.

Rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcsot hívtak össze

Rendkívüli csúcstalálkozót tartanak az európai uniós tagországok állam- és kormányfői április 10-én Brüsszelben, tekintettel arra, hogy a londoni alsóház elutasította a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodást – közölte Donald Tusk tanácsi elnök Twitter-üzenetében pénteken.

A múlt heti EU-csúcson született kompromisszumos megoldás szerint az Európai Unió a kilépés május 22-ig tartó halasztásába egyezett bele, de ehhez a Brexit-megállapodást a korábbi kilépési határidőig, vagyis péntek éjfélig jóvá kellett volna hagynia a brit parlamentnek.

Theresa May: más utat kell keresni

A brit miniszterelnök szerint „más utat kell keresni”, miután az alsóház harmadszor is elutasította a Brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodást. A konzervatív párti kormányfő a délutáni szavazás után, az alsóházban elmondott rövid nyilatkozatában kijelentette:

az újbóli elutasításnak „súlyos következményei” lehetnek, ugyanis jogi értelemben az alapeseti forgatókönyv most az, hogy az Egyesült Királyság április 12-én, a múlt heti EU-csúcson erre az esetre kijelölt határnapon kikerülhet az Európai Unióból.

May szerint az addig hátralévő mindössze 14 napban már nincs idő valamely Brexit-megállapodás kidolgozására és törvénybe iktatására. Az alsóház ugyanakkor egyértelműen kifejezésre juttatta a korábbi szavazásokon azt is, hogy nem fogja megengedni a brit EU-tagság megállapodás nélküli megszűnését – tette hozzá.

Theresa May szerint ebben a helyzetben más utat kell keresni a továbblépéshez.

Nem említette meg konkrétan, hogy mik lehetnek ezek az alternatív megoldások, kijelentette azonban: az EU egyértelmű álláspontja, hogy a Brexit további halasztásához világosan megfogalmazott indokokra és az EU-ban maradó országok egyhangú jóváhagyására van szükség.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.