BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vasárnap mindenkitől elvesznek egy órát

Március 31-én lép életbe a nyári időszámítás, aminek egyébként hamarosan búcsút inthetünk, miután az Európai Parlament a héten nagy többséggel megszavazta az évenkénti kétszeri óraátállítás 2021-es megszüntetését. A lakosság a nyári, a szakemberek a téli időszámítást választanák, a kormány ugyanakkor még nem döntött a kérdésben.

Vasárnap életbe lép a nyári időszámítás,

március 31-én hajnalban 2 órakor 3 órára kell előre állítani az órákat.

Ez azt jelenti, hogy március utolsó napja egy órával rövidebb lesz.

Magyarországon 1916-ban vezették be a nyári időszámítást, de a huszadik század során nem végig alkalmazták azt. 1954 és 1979 között például szünetelt, de 1980-ban ismét bevezették, és az azóta eltelt negyven év tavaszán tekertünk egyet az óráinkon.

A nyári időszámítást alapvetően energiatakarékossági okból találták ki, mert így a világos órák száma jobban igazodik az emberek ébrenlétéhez, kevesebb ideg kell mesterséges világítást használni, ezzel pedig áramot tudunk spórolni.

Fotó: AFP

A MAVIR adatai szerint valóban okoz megtakarítást az óraállítás,

évente 4-5 milliárd forintot spórol ezzel az ország, ami egy kisváros egész éves villamosenergia-fogyasztásának felel meg.

Az évenkénti időváltás ellenzői szerint ugyanakkor ez a megtakarítás egy főre lebontva olyan minimális, néhány száz forintos, hogy nem indokolja azokat a kellemetlenségeket, amit az óraátállítás magával hoz. Sokak szervezete ugyanis nehezen áll át, és így hetekig rossz közérzettel, fejfájással, figyelmetlenséggel, csökkent koncentrálóképességgel jár náluk az óraállítás.

Két éven belül dönteni kell

Utóbbiak közé tartozóknak igencsak jó hír, hogy az Európai Parlament keddi plenáris ülésen 410:192 arányban megszavazta az óraátállítás eltörlését. A határozat értelmében 2021-ig dönteniük kell az uniós országoknak, hogy a téli vagy a nyári időszámítás mellett teszik le a voksukat.

Fotó: MTI/EPA/Patrick Seeger

Azok a tagállamok, melyek a nyári időszámítás megtartása mellett döntenek, 2021 márciusában állítanák át utoljára az órát, a téli időszámítást választók pedig 2021 októberében.

A brüsszeli testület konzultációt indított az ügyben, amelyen a 4,6 millió válaszadó mintegy 84 százaléka az óraátállítás megszüntetése mellett tette le voksát.

Nem dőlt még el a téli-nyári vita

Az európai vélekedést a magyarok is osztják, a Publicus Intézet tavaly decemberben közzétett felmérése szerint ugyanis a megkérdezettek háromnegyede (78 százalék) szerint jobb lenne, ha nem állítanák át évente kétszer az órát, hanem egy időszámítás lenne hazánkban. Mindössze 14 százalék gondolja másként.

A válaszadók kétharmada (62 százalék) szerint a nyári időszámítást kellene megtartani, amikor este tovább van világos.

Tízből hárman (28 százalék) pedig a téli időszámítást preferálják.

Fotó: DPA/AFP

Ha az időjósokon múlna a nyári/téli időszámítás kiválasztása, a meteorológusok az utóbbi mellett döntenének. Az OMSZ a minap Facebook-oldalán külön posztban érvelt amellett, hogy szakmai okokból egyértelműen a téli időszámítás rögzítése volna előnyös. Főként azért, mert

a mi földrajzi hosszúsági körünkön a téli időszámítás szerint van közelebb a legmagasabb napállás a déli időponthoz, ami az emberek bioritmusa szempontjából lehet fontos.

A Világgazdaság az óraátállítással kapcsolatban megkeresésére a Kormányzati Tájékoztatási Központot, ahol azt közölték lapunkkal, hogy a magyar kormány egyelőre nem foglalkozott a kérdéssel. Hozzátették, hogy a magyar emberek véleményét figyelembe véve, a későbbiekben kívánnak dönteni az ügyben.

Egy biztos azonban: most vasárnap még egy órával kevesebbet aludhatunk.

A közlekedést is érinti az óraátállítás

Az átállás érinti a közösségi közlekedés menetrendjét. A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) tájékoztatása szerint az eredetileg 2 és 3 óra közöttre tervezett indulások elmaradnak, egyes járatok esetében pedig rendkívüli menetrend lesz érvényben. Felhívták a figyelmet arra is, hogy az utazástervező csak korlátozottan fog működni, ezért a BKK arra kéri az utasokat, hogy a cég honlapján található frissített menetrendi információkat is vegyék figyelembe.

A Mávinform közleménye szerint az eredetileg 2 és 3 óra között induló belföldi személyszállító vonatokat 3 órakor indítják el. Azok a belföldi vonatok, amelyek 2 óra előtt indulnak, már a nyári időszámításnak megfelelően, legfeljebb 60 perccel később érkeznek a következő állomásra.

Az óraállítás Magyarország területén két nemzetközi vonatot érint. A Bécs-Bukarest között közlekedő Dacia nemzetközi vonatot Lőkösháza állomáson éri az óraigazítás. A vonat Lőkösházáról már a nyári időszámítás szerint indul 3.39-kor. A Bukarest-Bécs viszonylatú Dacia nemzetközi vonatot Lőkösháza és Békéscsaba között éri az óraigazítás. A vonat Békéscsabáról már a nyári időszámítás szerint 3 órakor indul tovább a Keleti pályaudvarra, illetve Bécsbe.

Bár a légitársaságok magyarországi járatait nem érinti az óraátállítás, a szokásoknak megfelelően a légicégek az óraátállításkor térnek át a nyári menetrendi időszakra. (MTI)

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.