A leginkább rászorulókat támogató európai segítségnyújtási alap (FEAD) hozzájárul a szegénység enyhítését célzó tagállami szakpolitikákhoz, azonban főként élelmezési segélyeket támogat, és nem mindig irányul elégségesen a szegénység legsúlyosabb formáinak felszámolására – közölte az Európai Számvevőszék szerdán közzétett közleményében.
Az Európai Unió luxembourgi központú számvevőszéke jelentésében megállapította, noha a FEAD céljai közé tartozik a társadalmi befogadás erősítése is, a program mégis
elsősorban élelmezési segélyprogramként működik, hiszen költségvetésének 80 százalékát az ilyen típusú támogatásra fordítja.
A számvevők kiemelték, hogy a program kifejezetten a társadalmi befogadás elősegítésére is lehetőséget ad a tagállamoknak, eddig azonban kevés tagállam döntött úgy, hogy az ezzel kapcsolatos intézkedésekre is hangsúlyt helyeznek. Ezek a törekvések a biztosított források nem több mint 2,5 százalékát teszik ki. A számvevők megállapítása szerint ezek fényében nem lehet megállapítani, milyen mértékben járul hozzá az alap szegénység enyhítéséhez.
A 2021-2027-es időszakra az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a FEAD váljon az új Európai Szociális Alap Plusz (ESF+) részévé. Ennek megvalósulása érdekében a számvevők azt javasolták a tagállamoknak és az uniós bizottságnak, hogy az alapvető élelmezési segély vagy anyagi támogatás nyújtásakor célozzák meg jobban a leginkább rászorulókat. Tartsák fenn a társadalmi befogadási intézkedéseket az alapvető anyagi támogatásban részesülő kedvezményezettek számára, valamint javítsák a végső kedvezményezettek társadalmi befogadására irányuló értékelést.
A FEAD alap 3,8 milliárd euró uniós támogatást nyújt a 2014-2020-as időszak egészére,
és ezzel az összeggel nem csupán élelmezési segélyprogramként kíván működni, hanem arra is törekszik, hogy az anyagi támogatást személyre szabott társadalmi befogadási intézkedésekkel kísérje.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.