Az Egyesült Államok haditengerészete szerint a Ománi-öbölben tartályhajók ellen használt tapadóakna maradványai nagyon hasonlítanak az irániak által is használt típusra. Sean Kido, az amerikai haditengerészet központi parancsnokágának (NAVCENT) műszaki mentő- és búváralakulatának parancsnoka, az emírségekbeli Fudzseirában lévő amerikai támaszponton mutatta be a két megtámadott tartályhajó törzsében talált aknaszilánkokat és mágnest.
A támadásban használt tapadóakna jól megkülönböztethető, és meglepő hasonlóságot mutat iráni aknákkal, amelyeket már nyilvánosan bemutattak iráni katonai díszszemléken
– mondta Kido.
A szakértő emellett kizárta, hogy az egyik tartályhajón, a japán tulajdonban lévő Kokuka Courageouson keletkezett károkat repülő tárgyak okozhatták. Ez ellentmondani látszik a hajó tulajdonosa nyilatkozatának, amely szerint szemtanúk repülő eszközöket láttak a támadásokat megelőzően.
Kido szerint a haditengerészet nyomozói ujjlenyomatokat és egy tenyérlenyomatot is levettek az egyik hajó oldaláról. Ezek feltehetően a tapadóaknát elhelyező személytől származhattak. Kido hozzátette, hogy a hajótesten lyukakat találtak, amelyek arról árulkodnak, miként helyezhették el a tapadóaknát.
A robbanószerkezetet a vízvonal felett helyezték el, ami – Kido szerint – arra utal, hogy nem a hajó elsüllyesztése lehetett az elkövetők célja.
Az amerikai védelmi minisztérium a héten újabb 11 fotót tett közzé, amely az Ománi-öbölben a múlt héten történt, két tartályhajó elleni támadás részleteit mutatja. A Pentagon szerint a képek újabb bizonyítékul szolgálnak arra, hogy a tankerek elleni támadásért Iránt terheli a felelősség.
A fotókon egyébként az egyik tartályhajó oldalához erősített fémtárgy látható, továbbá a japán tulajdonú tanker oldalán egy nagy lyuk, amelyet feltételezések szerint akna okozott.
A Pentagon közlése szerint a képeket az amerikai haditengerészet készítette. A korábban nyilvánosságra hozott fotókon az iráni Forradalmi Gárda tagjai voltak láthatóak, amint éppen egy fel nem robbant aknát távolítottak el a japán tanker oldaláról.
Teherán cáfolta, hogy bármi köze volna a június 13-án történt támadásokhoz az Ománi-öbölben, a Hormuzi-szoros közelében, nem messze az iráni partoktól. Az eddigi beszámolók szerint több robbanás történt a fedélzeten, és mindkét hajón tűz ütött ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.