A csak monogrammal, M.Y.-ként azonosított férfit a rendőrség és az elhárítás közös műveletben fogta el még kedden, a metropolisz ázsiai oldalán, Kartal kerületben, egy úgynevezett biztonságos házban. Feleségével és lányával együtt állították elő.
Az Anadolu ismertette: a feleséget azért keresték a hatóságok, mert felhasználója volt annak a ByLock nevű, titkosított üzenetküldő alkalmazásnak, amelyen keresztül a török vezetés szerint a három évvel ezelőtti összeesküvést is szervezték. A lányt pedig azzal gyanúsítják, hogy kapcsolatban állt a gülenista mozgalom tagjaival. A hálózatot Törökország a puccskísérletet követően terrorszervezetté nyilvánította.
A Sözcü című, vezető török ellenzéki napilap internetes kiadásában ugyanakkor arról írt, hogy
a feleséget terrorszervezeti tagság, a lányt pedig az apja és a mozgalom tagjai közötti kapcsolattartás miatt körözték.
Az újság egyúttal úgy tudja, hogy M.Y. és családja egy másik ember nevében bérelte a lakást.
A rajtaütés során a hatóságok 6800 török lírát, 2800 dollárt és 15 980 eurót (összesen mintegy 6,5 millió forint), a gülenista mozgalommal kapcsolatos dokumentumokat, valamint két hamis személyazonosító igazolványt is találtak a címen. A három gyanúsítottat az isztambuli rendőrkapitányságra vitték.
A Sözcü arról is beszámolt, hogy a gülenista hálózat öt igazgatási térséget alakított ki Törökországban. Ezek központjai Isztambul, Ankara, Izmir, Erzurum és Gaziantep volt. A napilap rámutatott: M.Y. 2014 után az Isztambulból irányított márvány-tengeri régió egyik felső szintű vezetőjeként tevékenykedett.
Ankara az 1999 óta az Egyesült Államokban élő, török származású Fethullah Gülen muzulmán hitszónok nemzetközi mozgalmát vádolja a 2016. július 15-ei katonai puccskísérlettel. A hitszónok tagadja, hogy bármi köze volt a történtekhez.
A hivatalos álláspont az, hogy a hálózat tagjai hosszú évek alatt, céltudatosan szivárogtak be az állami és a magánszférába. A feltételezett gülenisták elleni kormányzati fellépés a hatalomátvételi kísérlet óta szakadatlan. A tisztogatások ugyanakkor nem közvetlenül csak az összeesküvőket sújtják, hanem a mozgalom tagjait és támogatóit is, ami miatt számos nemzetközi bírálat érte a török vezetést.
Törökország hivatalosan is kérte Gülen kiadatását az Egyesült Államoktól, de mindeddig nem történt előrelépés az ügyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.