A tanárok bére 38 százalékkal marad el más diplomások bérétől – közölte tegnap Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke –, ha tehát a kormány november 22-ig, a közoktatás napjáig nem teljesíti a PSZ követeléseit, akkor először tüntetést, de ha az sem elég, a jövő januártól országos sztrájkot hirdetnek. Az akciókról a szakszervezet vasárnapi kongresszusán döntöttek, ahol célként jelölték meg a pedagógusok bérének emelését, valamint a tanárhiány miatti túlmunkák csökkentését.
A tárgyalások a nyáron rekedtek meg a kormányzattal
– mondta a Világgazdaságnak Szabó Zsuzsa.
A legmagasabb szintű fórumot tavaly decemberben a PSZ kezdeményezésére hívták össze, és a Köznevelési Érdekegyeztető Tanács (KÖÉT) nyárig négy ülést tartott, az utolsót június 20-án. Akkor szembesültek a PSZ elnöke szerint azzal, hogy jövőre sem emelkednek a pedagógusbérek, ugyanis arra – a korábbi szóbeli ígéretek ellenére – a költségvetési törvénytervezetben semmi nem utalt.
Erre reagálva az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) azt írta a Világgazdaságnak: a PSZ a minisztérium stratégiai partnere, és a tárca nyitott a tárgyalásokra a pedagógusok megbecsülésének javítása érdekében. Hozzátették: az egyeztetések nem a KÖÉT, hanem a Köznevelés-stratégiai Kerekasztal ülésén folytatódnak október közepén. Az Emmi szerint a jövő évi minősítésre 18 ezer tanár jelentkezett, akiknek ezt követően emelkedik majd a bérük.
A PSZ szerint az a legaggasztóbb, hogy a pályakezdő pedagógusok száma két év alatt megfeleződött. Míg 2017-ben több mint hatezren léptek tanári pályára, a minősítési vizsga után már csak háromezren maradtak.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.