BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump szerint úgy tűnik, hogy Irán áll a szaúdi támadás hátterében

Nem sokkal korábban energetikai segítséget ígért Washington szövetségeseinek.

Úgy tűnik, hogy Irán áll a szaúdi olajmezők elleni támadás hátterében, de biztosan még nem állítanám – fogalmazott Donald Trump amerikai elnök a washingtoni Fehér Ház Ovális Irodájában, ahol a bahreini trónörökös társaságában nyilatkozott az újságíróknak.

Az amerikai elnök ugyanakkor kijelentette, nagyon közel állnak annak megállapításához, hogy ki a felelős a támadásért.

Ezt teljes bizonyossággal akarjuk megállapítani

– mondta.

Fotó: Ron Sachs / CNP / AFP

Trump leszögezte: az Egyesült Államok nem akar háborút Iránnal, bár felkészül, és megvan erre a katonai képessége.

A mienk a legerősebb haderő a világon. Nem akarok új konfliktusokat, bár igaz, ez néha elengedhetetlen

– fűzte hozzá.

Arra az újságírói felvetésre, hogy Teherán cáfolja a felelősségét az ügyben, Trump emlékeztetett arra, hogy amikor Irán korábban lelőtt egy drónt, azt állította, hogy a gép az iráni légtérben járt.

Ez egy nagy hazugság volt, de ennek tudatában is ragaszkodtak a történethez. Most azt mondják, hogy semmi közük a Szaúd-Arábia elleni támadáshoz. Hát, majd meglátjuk

– mondta.

Az egyik újságíró rákérdezett a Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőtől érkezett meghívásra, amelyről a dél-koreai sajtó adott hírt. Trump nem válaszolt arra, hogy Kim Dzsong Un valóban meghívta-e őt, de leszögezte, hogy egyelőre nem áll készen egy újabb találkozóra.

Nem hiszem, hogy a mostani a legalkalmasabb pillanat arra, hogy Észak-Koreába utazzam

– mondta.

A Fehér Házban tartott rövid sajtótájékoztató előtt Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője a kongresszusban szintén Iránt okolta a szaúdi támadásért, és azt hangoztatta, hogy ez nem maradhat következmények nélkül. Egyben felszólította a nemzetközi közösséget is a cselekvésre.

Nem sokkal korábban energetikai segítséget ígért Washington szövetségeseinek Trump hétfőn, a szaúd-arábiai olajterminálok elleni szombati támadások után.

Nincs szükségünk közel-keleti nyersolajra vagy gázra, és valójában tartályhajónk is nagyon kevés van a térségben, de segítünk majd a szövetségeseinknek

– írta az amerikai elnök a Twitteren hétfőn.

Mikroblog-bejegyzésében Trump hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok – „neki köszönhetően” – ma nem behoz, hanem exportál energiát, és mára a világ első számú energiatermelője lett.

Az amerikai energiaügyi minisztérium adatai szerint az Egyesült Államok 2018-ban napi 18 millió hordó nyersolajat termelt ki.

Donald Trump vasárnap este – szintén a Twitteren – jelentette be, hogy felhatalmazta az energetikai tárcát és az illetékes hivatalokat az amerikai stratégiai olajtartalék (SPR) megnyitására szükség esetén. Mint írta: a piacok ellátásához elegendő, meghatározott mennyiségű nyersolajról van szó.

Rick Perry amerikai energetikai miniszter hétfőn a CNBC televíziónak nyilatkozva az olajárak miatt aggódókat nyugtatta. „A piacon megvan a szükséges mennyiségű nyersolaj” – fogalmazott, majd úgy vélte, még „korai” lenne kimondani, hogy szükség van az amerikai stratégiai olajtartalék megnyitására. Hétfőn megugrottak az olajárak a nemzetközi piacokon, miután szombaton a szaúdi olajlétesítmények ellen dróntámadást követtek el. A támadásért a felelősséget a jemeni huszik vállalták, Washington azonban Iránt sejti a háttérben.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter Iránt tette felelőssé a támadásért. Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter vasárnap tagadta ezt, és a Twitteren azt üzente: „miután kudarcot vallott a 'maximális nyomásgyakorlással', Pompeo külügyminiszter a 'maximális félrevezetéshez' fordult”.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.