Erdogan kedden késő este beszélt erről újságíróknak, hazatérőben a Türk Tanács bakui csúcstalálkozójáról. Az NTV török hírtelevízió beszámolója szerint Erdogan kiemelte: Donald Trump amerikai elnök felajánlotta az amerikai közvetítő szerepet Törökország és a kurd fegyveresek között, de ő leszögezte, hogy
nem ülnek tárgyalóasztalhoz egy terrorszervezettel.
Arra reagálva, hogy Washington hétfőn szankciókat vezetett be két török minisztérium és három tárcavezető ellen az offenzíva miatt, valamint Trump „pótlólagos, erőteljes” büntetőintézkedéseket is kilátásba helyezett, Erdogan azt mondta: Ankara „nem aggódik semmilyen szankció miatt”. A török államfő leszögezte, hogy a beavatkozás addig tart, amíg el nem érik a célkitűzéseket.
Közben a lehető legnagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy a civileknek ne essen bántódásuk.
Erdogan kifejtette: a műveletek a tervnek megfelelően, sikeresen zajlanak, az YPG gyors ütemben veszíti el hadállásait. A török katonák megtisztították a „terroristáktól” Rász el-Ajn és Tell-Abjad városokat, és összesen már mintegy 970 négyzetkilométert vontak ellenőrzésük alá. A török katonák kedden mintegy 32 kilométer mélyen hatoltak be Szíria területére, és ellenőrzésük alá vonták a kelet-nyugati irányú M4-es főutat. Erdogan jelezte: az a céljuk, hogy a „terroristák” hagyják el ezt a 32 kilométer széles sávot az Eufrátesz folyó és a szíriai-iraki határ közötti szakaszon.
A török elnöki hivatal kommunikációs igazgatósága kedden késő este azt közölte, hogy Erdogan beszélt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Erdogan megerősítette, hogy a török hadművelet hozzájárul a terrorizmus elleni harchoz, Szíria területi épségének megőrzéséhez, valamint a válság politikai rendezéséhez. A moszkvai Kreml pedig arról számolt be, hogy Putyin meghívta Erdogant Oroszországba.
Kanada is felfüggesztette ideiglenesen a fegyverszállításokat Ankarának amiatt, hogy a török hadsereg hadműveletet indított a kurd erők ellen Északkelet-Szíriában. A kanadai külügyminisztérium keddi közleménye szerint
Törökország egyoldalú lépése aláássa a térség amúgy is törékeny stabilitását, súlyosbítja a humanitárius helyzetet,
és kárt okoz a nemzetközi koalíció – amelynek Törökország is a tagja – elért sikereinek az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet elleni harcban. Kanada emiatt felfüggeszti a Törökországba szállítandó kanadai termékekre, alapvetően fegyverekre vonatkozó exportengedélyek kiadását. Kanada és Törökország is tagja a NATO-nak. Kanada előtt több európai ország folyamodott hasonló lépéshez.
Amerikai demokrata párti és republikánus törvényhozók a kongresszus elé terjesztettek egy kétpárti határozati javaslatot, amely ellenzi Donald Trump amerikai elnök döntését az amerikai csapatok kivonásáról Északkelet-Szíriából.
A Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház demokrata párti elnöke által nyilvánosságra hozott határozati javaslat felszólítja Recep Tayyip Erdogan török elnököt, hogy azonnal vessen véget az egyoldalú lépéseknek a térségben, és tartsa tiszteletben a Szíriára vonatkozó megállapodásokat.
A Fehér Háztól azt követeli, hogy terjesszen elő konkrét tervet az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet végleges felszámolására.
A határozati javaslat szerint a csapatkivonásról szóló katasztrofális elnöki döntés következtében káosz és bizonytalanság uralkodott el Észak-Szíriában, azért a kongresszusnak cselekednie kell.
Nancy Pelosi felszólította a képviselőház és a szenátus törvényhozóit, hogy támogassák a kétpárti határozati javaslatot. A dokumentumról várhatóan szerdán szavaz a képviselőház.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.