BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A francia kormány enyhítene az egészségügyi dolgozók elégedetlenségén

Első lépésként 300 millió eurós emelésre számíthatnak a közegészségügyi intézmények.

Nyolc hónappal a francia közegészségügyi dolgozók tiltakozási hullámának kezdete után, szerdán a francia kormány sürgősségi csomagot jelentett be, amelynek legfőbb eleme a közkórházi adósságállomány egy részének átvállalása, a költségvetési támogatás másfél milliárd eurós megemelése három év alatt, valamint az ápolóknak járó prémium növelése.

„Az egészségügyi dolgozók nem bírják tovább. Meghallottuk” – mondta Edouard Philippe miniszterelnök az egészségügyi minisztériumban tartott sajtótájékoztatóján. „Annak érdekében, hogy az ápolók levegőhöz jussanak, a kormány jelentős eszközöket fog mozgósítani” – tette hozzá.

A tiltakozási hullám március 18-án kezdődött a párizsi Saint-Antoine kórházban egy ápolókkal szembeni agresszió következményeként. Azóta a 650 franciaországi sürgősségi osztályból 268 helyen folyamatosak a tiltakozások és a sztrájkok. A november 14-én szervezett tiltakozónapon pedig a közegészségügyi dolgozók valamennyi szakszervezete csatlakozott a sürgősségi osztályokhoz, beleértve az aneszteziológusokat és a nőgyógyászokat is, ami nagyon ritka Franciaországban, s országszerte ezrek vonultak utcára. A kormány „erős bejelentéseket” ígért a megmozdulás utáni napokban, és nem zárkózott el a közkórházi adósságállomány egy részének átvállalásától.

A kormányfő bejelentése szerint az év elején befagyasztott 400 millió eurós hitelt a következő napokban megkapják a közkórházak, s a költségvetésüket a következő három évben 1,5 milliárd euróval megemeli az egészségügyi tárca. Első lépésként jövőre 300 millió eurós emelésre számíthatnak a közegészségügyi intézmények, valamint a közkórházak által felhalmozott mintegy 30 milliárd eurós adósságállomány harmadát átvállalja az állam.

Agnes Buzyn egészségügyi miniszter a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az ápolóknak járó prémiumokat is megemeli a kormány.

Az Emmanuel Macron 2017-es államfővé választása óta beindított három sürgősségi csomaggal eddig nem sikerült a kormányzatnak a francia egészségügyben évtizedek óta ismert problémákat kezelnie, s a jobboldali ellenzék szerint az újabb támogatás is későn érkezik.

Jóllehet a francia közegészségügyi ellátás a 2000-es évek elején az Egészségügyi Világszervezet szerint a világ egyik leghatékonyabb rendszere volt, pénzügyileg az összeomlás szélére jutott, annak ellenére, hogy Franciaország az európai átlagnál (10,5 százalék) többet, a GDP-je 12 százalékát költi egészségügyre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.