BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tombol a rasszizmus Európa stadionjaiban

Európában egyre több rasszista megnyilvánulás történik a lelátókon, az UEFA pedig fegyvertelen kisiskolásként kezeli az ügyet. A helyzet egyre aggasztóbb, és egészen addig nem is lesz jobb, amíg a legfőbb szerv nem szab ki olyan büntetéseket, amelyek arra ösztönöznék a klubokat, országokat, hogy rendet rakjanak pályáikon.

Olaszországban, a vasárnapi Verona–Brescia találkozón újabb rasszista botránynak lehettek szemtanúi a szurkolók és a tévénézők:

Mario Balotelli, a vendégek támadója az 54. percben dühből felrúgta a labdát a lelátóra, és levonult a pályáról, miután a hazai drukkerek folyamatosan rasszista bekiabálásokkal inzultálták.

https://www.youtube.com/watch?v=2xZF4ysqlRg

Balotellit a (re)akciója után mindkét csapat játékosai próbálták rábeszélni, hogy maradjon a pályán, de az olasz hajthatatlan volt. A bíró rövid időre félbeszakította a meccset, a hangosbemondóban pedig figyelmeztették a szurkolókat, hogy amennyiben nem fejezik be ezt a viselkedést, lefújják a találkozót. Az indulatokat végül sikerült csillapítani, a pályán maradt Balotelli pedig később góllal állt bosszút.

Olaszország a bűn melegágya

Olaszországban amúgy is katasztrofális a helyzet a rasszizmust illetően. Pedig a FIFA elnöke, Gianni Infantino már szeptemberben figyelmeztette az olaszokat, hogy ahova csak lehet, tegyék ki a rasszista viselkedés tiltását szorgalmazó táblákat, s indítsanak kampányt az országban.

A rasszizmust oktatással, büntetéssel és beszélgetéssel lehet megszüntetni

– mondta Infantino.

Lukaku is figyelmeztetett

Ugyancsak szeptemberben, az Inter csatára, Romelu Lukaku is figyelmeztetett – gyakorlatilag az egész világot –, hogy nagyon rossz irányba mennek a dolgok. Miután többször is verbális inzultus érte a pályán bőrszíne miatt, egy Instagram-posztban fejtette ki a véleményét.

https://www.instagram.com/p/B16Ja0Jh4B9/

A belga játékos reméli, hogy a világ összes országának labdarúgó-szövetsége erősen lép majd fel a megkülönböztetés minden formája ellen. A csatár azzal folytatta:

a közösségi médiában (Instagram, Twitter, Facebook) jobban együtt kell működniük a klubokkal is, mivel mindennapossá vált, hogy a social media is a rasszizmus csataterévé vált. Évek óta mondjuk, és még mindig nincs cselekedet.

Lukaku szerint sokat segítene a helyzeten, ha a játékosok összeállnának, és közösen próbálnának tenni valamit az ügy érdekében, ha már az illetékes szervek erre képtelenek.

Az olasz ultrák teljesen abszurd módon reagáltak Lukaku kifakadására: úgy vélik, ha a huhogásból a belga rasszista ügyet csinál, csak olajat önt a tűzre.

Bulgáriában volt a mélypont

Nem csak Balotelli, Lukaku vagy Zouma érintett az ügyben, ugyanezzel a problémával szembesül heti szinten Rashford és Sterling is. A legnagyobb médiavisszhangot azonban a Bulgária-Anglia mérkőzés kapta,

a találkozó ugyanis többször félbeszakadt huhogás és náci karlengetés miatt.

https://www.youtube.com/watch?v=TSLkh33ZLjk

Ráadásul akadtak olyan bolgár szurkolók, akik „no respect” feliratú pólót viseltek, gúnyosan ignorálva ezzel az UEFA sportszerűséget és a rasszizmus elleni küzdelmet népszerűsítő kampányát, melynek szlogenje ano racism, respect”.

A félidőben Gareth Southgate, az angolok kapitánya megbeszélte a játékosokkal, hogy a következő huhogásnál levonulnak a pályáról, azonban a rasszista bolgár csoportok elhagyták a második félidőre a lelátót, az angolok pedig végül nemes bosszút álltak, 6-0-ra gázolták le a bolgárokat.

A meccs utáni sajtótájékoztatón Southgate kifakadt, egy bolgár újságíró pedig közölte vele, kissé túlzónak találja, hogy Southgate rasszista megnyilvánulásnak minősítette az esetet.

Fotó: The Week

A hazaiak edzője pedig egyenesen azt találta mondani, hogy ő márpedig egyetlen huhogást sem hallott a meccsen.

A politika belenyúlt

A botrány után a bolgár sportminiszter Kraszen Kralev bejelentette, hogy a tárca minden kapcsolatot megszakít a helyi labdarúgó szövetséggel (BFS), és az anyagi forrásokat is megvonja egészen addig, míg a szövetség elnöke, Boriszlav Mihajlov le nem mond. Az elnök gyakorlatilag kiröhögte a szaktárca kijelentését („senki ne mondja meg neki, mikor mondjon le”), amikor viszont maga a bolgár miniszterelnök kérte, hogy távozzon pozíciójából, már nem volt ilyen kemény legény, le is mondott.

Képmutató FIFA

Júliusban a FIFA új fegyelmi szabályzatot léptetett életbe, ennek értelmében szektorbezárással és legalább 20 ezer svájci frankos (5,9 millió forint) pénzbüntetéssel lesz sújtható az a klub, amelynek szurkolói a mérkőzések során

szavaikkal, vagy tetteikkel bárkit hátrányos megkülönböztetésben részesítenek faji, etnikai, nemzeti, társadalmi, nemi, szexuális irányultsága miatt, nyelvi, vallási, vagy politikai alapon.

Annál az egyesületnél, ahol a szurkolók többször is megismétlik ezt a viselkedést, ott pontlevonással és akár a nemzetközi sorozatokból való kizárással is büntethetik a csapatot. Amennyiben pedig egy játékos a pályán tanúsít rasszista, vagy negatív megkülönböztetésre utaló magatartást, akkor akár tíz meccses eltiltást is kaphat.

Fotó: Sky News

Nézzük viszont, hogy ennek fényében milyen büntetéseket rótt ki mostanában az UEFA:

  • Október 29-én 75 ezer euróra (24,5 millió forint) büntették a bolgár szövetséget a szurkolók rasszista viselkedéséért + 2 zárt kapus meccset is kaptak (ebből egyet próbaidőre felfüggesztettek).
  • október 21-én Szerbia 2 zárt kapus meccset (ebből egyet próbaidőre felfüggesztettek) kapott rasszizmus miatt.
  • Október 16-án a Laziot 20 ezer euróra (6,54 millió forint), plusz 1 zárt kapus meccsre büntették (ezt egy év próbaidőre felfüggesztették).
  • Október 9-én a Slovan Bratislava 50 ezer eurót (16,3 millió forint) fizethetett a szurkolók rasszista viselkedése miatt, plusz egy zárt kapus meccs is járt hozzá.
  • Október 7-én Magyarország 1 zárt kapus meccsel és 67 ezer euróval (21,9 millió forint) fizetett a szlovákok ellen tanúsított rasszista viselkedés miatt.
  • A fentiekből kitűnik, hogy az UEFA csak tessék-lássék módon, látszatintézkedésekkel szankcionálja a kirekesztő viselkedést, a zárt kapus meccseket általában próbaidőre felfüggesztik, és a pénzbüntetéseket sem viszik túlzásba. A bolgár-angol meccsen történtek példátlan esetnek számítanak napjainkban, az UEFA mégis mindösszesen csak egy 75 ezer eurós büntetéssel sújtotta őket – ráadásul a 2 zárt kapus meccsből egyet fel is függesztettek.

    Egyáltalán nem tűnik úgy tehát, hogy az Európai Labdarúgó-szövetség kőkeményen akart volna fellépni.

    Nincsenek olyan intézkedések, amelyek miatt az egyes országok szövetségei, illetve a klubok meggondolnák, hogy saját szurkolóikat kordában tartsák.

    Ha pedig arra gondolunk, hogy az egyes játékosok 10 meccses eltiltást is kaphatnak ugyanezen viselkedésért, erősen felmerül a gyanú, hogy a szövetségek, klubok, illetve a játékosok szankcionálása nem teljesen arányos. Amíg pedig a FIFA és az UEFA nem „jutalmazza” a vétkes országokat vagy klubokat irtózatosan fájó büntetésekkel, addig senki nem lesz elég motivált ahhoz, hogy saját pályáin rendet rakjon.

    Rasszista botrányba keveredett a Gucci

    A közösségi média ismét bocsánatkérésre és egy sértőnek gondolt termék visszavonására kényszerített az olasz divatcéget.

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.