A kormány célja, hogy a legkorszerűbb ellátásban részesüljenek az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek – mondta a család- és ifjúságügyért felelős államtitkár egy szombati budapesti rendezvényen.
Novák Katalin a Semmelweis Egyetem és a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért által szervezett edukációs napon emlékeztetett: emelkedik két, az 1-es típusú diabétesszel élőket segítő eszköz támogatása,
valamint a jövőben az ilyen gyermekeket nevelő szülők indokolt esetben igénybe vehetik a gyermekek otthongondozási díját és az ápolási díjat.
Az intézkedések célja az volt, hogy minden érintett család – függetlenül anyagi és szociális helyzetétől – hozzájusson a betegség kontrollálásához szükséges modern eszközökhöz, erre a kormány 1,7 milliárd forintot biztosít.
Mint mondta, a két eszközhöz – az inzulinpumpához és a szöveti cukor mérésére szolgáló szenzorhoz – a gyermekeknek és a nappali tagozatos tanulóknak 98 százalékos, a felnőtteknek 80 százalékos támogatással lehet hozzájutni idén január 1-től.
Novák Katalin a hosszú távú kormányzati feladatok között említette annak elérését, hogy az 1-es típusú diabétesszel élő gyermekek teljes értékűen tudjanak részt venni a köznevelésben és a közétkeztetésben. Szeretnék, ha minden közoktatási intézményben lehetőség lenne a szülő segítsége nélkül is ellátni az 1-es típusú diabéteszes gyereket, és tervezik megteremteni annak a feltételeit, hogy az 1-es típusú diabéteszes gyerekek is részt vehessenek a közétkeztetésben diétájuk megtartása mellett – tette hozzá.
Szólt arról is, hogy az 1-es típusú diabétesszel élők érdekében tevékenykedő civil szervezeteket évről-évre 100 millió forintos pályázati forrással kívánják támogatni,
a gyermekdiabétesz-centrumok fejlesztésére pedig 500 millió forintot különített el a kormány.
A résztvevők kérdéseire válaszolva Novák Katalin egyebek között elmondta, tervezik azon munkakörök felülvizsgálatát, amelyek jelenleg 1-es típusú diabétesszel nem tölthetők be, amennyiben az érintett a legkorszerűbb segédeszközöket használja. Elmondása szerint továbbá egy méltányos megoldáson dolgoznak, hogy az 1-es típusú diabétesszel élő diákok se szenvedjenek hátrányt egy-egy hosszabb időtartamú – például érettségi, felvételi – vizsgánál, amennyiben állapotuk indokolttá teszi ezt.
Nagyjából négyezer gyerek él 1-es típusú cukorbetegséggel Magyarországon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.