BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Németország, Franciaország és Nagy-Britannia felszólította Teheránt

Közös nyilatkozatban szólította fel Iránt vasárnap Angela Merkel német kancellár, Emmanuel Macron francia államfő és Boris Johnson brit miniszterelnök az ország atomprogramjáról 2015-ben kötött megállapodás előírásainak betartására.

A német kancellár hivatalának közleménye szerint a három vezető kiemelte, hogy Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és európai partnereik közös biztonsági érdeke a nukleáris fegyverek terjedésének megakadályozását szolgáló szabályok érvényesítése és annak biztosítása, hogy Irán soha ne tegyen szert ilyen fegyverre.

Mindebben kulcsfontosságú szerepe van az iráni atomprogramról 2015-ben Bécsben kötött megállapodásnak, amelyből az Egyesült Államok 2018-ban sajnálatos és aggodalomra okot adó módon kivonult – tették hozzá.

Az egyre nehezebb körülmények ellenére intenzíven dolgozunk a bécsi nukleáris egyezmény megőrzésén

– közölték.

Hozzátették, hogy a megállapodás valamennyi – Washington távozása után megmaradt – részese, azaz Kína, Németország, Franciaország, Oroszország, az Egyesült Királyság és az Európai Unió mint koordinátor világossá tette az egyezmény iránti tartós elkötelezettségét.

Azonban Irán részéről is ugyanilyen elkötelezettségre van szükség, ezért a teheráni vezetésnek vissza kell térnie a megállapodásban kijelölt útra és vissza kell vonnia mindazon intézkedéseket, amelyeket Washington lépésére válaszul 2019 júliusa óta megtett – áll a nyilatkozatban.

Illusztráció – Fotó: AFP PHOTO / IRNA / KAZEM GHANE

Hangsúlyozták: nyomatékosan felszólítják Iránt az egyezmény betartására, és arra, hogy tartózkodjék az erőszaktól és a nukleáris fegyverek terjedése felé mutató lépésektől.

Az iráni-amerikai viszállyal kapcsolatban hozzátették: az „aktuális események” rávilágítottak arra, hogy Irán és az iráni Forradalmi Gárda Kudsz nevű különleges egysége „destabilizáló szerepet” tölt be a térségben.

Azonban a diplomácia eszközeivel és „ésszerű lépésekkel” kell ebben az ügyben eljárni – fejtette ki a német kancellár, a francia elnök és a brit kormányfő, kiemelve, hogy továbbra is elkötelezettek a térség stabilitásának erősítése mellett.

A MAU ukrán nemzetközi légitársaság szerdai, Teheránból Kijevbe tartó, a Forradalmi Gárda egy légvédelmi alakulata által tévedésből lelőtt járatával kapcsolatban közölték: tudomásul vették a teheráni vezetés nyilatkozatát – amelyben elismerték felelősségüket -, és kötelezik magukat arra, hogy együttműködjenek Teheránnal ebben az ügyben.

Gazdaságilag tönkremenne Irán egy háború esetén

Továbbra sem valószínű a totális háború kirobbanása az Egyesült Államok és Irán között, több más ok mellett azért sem, mert Irán egy ilyen konfliktus esetén hatalmas gazdasági árat fizetne – áll a Fitch Ratings tanulmányában. A nemzetközi hitelminősítő kiemeli azt is, hogy az Egyesült Államokban az idén elnökválasztást tartanak, és Donald Trump elnök számára is politikai kockázatokat jelentene egy esetleges teljes körű katonai konfliktus Iránnal.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.